| Zanescu_Costel_1977 a întrebat:

Am o problema de calculator si as vrea sa ma ajuti.Am incercat se deschid un fisier cu Notepad.Am dat click dreapta pe fisier am dat la,,Open with", l-am deschis cu Notepad,am dat OK si mi s-a schimbat iconitele l-a multe fisiere cu Notepad dar nu toate si cand le deschid apar cu Notepad si imi scrie niste semne ciudate si imi zice unde sa le gasesc.Dar eu vreau sa imi revina caci si atunci cand descarc ceva si ii fac o iconita, apare cu Notepad. Sper sa imi dati un raspuns va rog.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Click dreapta pe Desktop, apoi alegi New, pentru a crea un nou "Text Document". Se creeaza un fisier de text pe care il deschizi si introduci in el urmatoarele date:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts.exe]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts.exe\OpenWithList]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts.exe\OpenWithProgids] "exefile"=hex(0):

Apoi, salvezi continutul cu "Save as..." si scrii la denumire "exefix.reg". Va deveni un fisier care va schimba setari in registii sistemului de operare. Dai dublu click pe el dupa ce l-ai creat si dai accept la modificarile pe care le va face in sistem. Apoi dai restart la calculator si problema ar trebui sa fie rezolvata.