| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, vreau sa imi configurez PC-ul ca sa-l pot aprinde prin telefon de la distanta prin Wake on LAN. Am facut tot ce trebuie( BIOS-Network Prop-Configurarea de router-Configurarea aplicatiei Wkane on LAN pe Android), dar merge doar cand sunt conectat la acelasi router, daca merg pe date mobile nu mai functioneaza, are cineva vreo idee? Model placa de baza MSI Mortan B250m, model Router Huawei HG8245H.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Wake on Lan inseamna "desteptare" in reteaua locala, nu prin internet.
Si prin internet se poate face configurare, dar asta presupune o routare configurabila (de exemplu: folosind un calculator dedicat) si IP fix de la ISP.