| AlexSGH a întrebat:

Am pe PC-ul meu o placuta de ram de 8GB la 1866mhz DDR3 si recent am observat ca foloseste decat 900mhz din frecventa, am modificat din bios si l-am setat la viteza lor maxima. Se vede diferenta cat de cat dar tot scrie ca folosete 900mhz din frecventa. Are ceva si oare afecteaza cu ceva performanta pc-ului?

Dau funda!
P.S: placa de baza suporta pana la 2400mhz.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu CPU-Z dar memoria ta RAM este, probabil, dual channel si iti arata jumatate de frecventa pentru ca nu exista memorii cu 900 Mhz. frecventele sunt asa (la DDR3): 2133 MHz / 2000 MHz / 1866 MHz / 1800 MHz / 1600 MHz / 1333 MHz / 1066 MHz / 800 MHz / 667 MHz
Daca placa ta suporta pana la 2400 Mhz inseamna ca suporta si memorii DDR4. Era bine daca spuneai si modelul. Oricum, este clar ca memoria ta are 1866 Mhz si este dual channel doar ca Windowsul este cam prost in a reda date exacte.

| AlexSGH explică (pentru Salontanul):

Procesor:AMD Carrizo, Athlon X4 845 3. 5GHz
Placa de baza:GIGABYTE GA-F2A68HM-DS2
RAM:HyperX Fury Black 8GB DDR3 1866 MHz(o singura placuta)
GPU:GIGABYTE GeForce GTX 1050 Windforce OC 2GB DDR5 128-bit
Sursa:Zalman ZM500-GSII 500W
HDD:WD 1TB si Toshiba 80GB(ambele la 7200rpm).

Dar totusi cum poate o singura placuta ram sa fie dual-channel?

| Salontanul a răspuns (pentru AlexSGH):

Se poate: http://bit.ly/2C85wI3
Nu este cazul tau. A ta este single channel.
Incearca cu cu CPU-Z.

| Adrian926a a răspuns:

Intra in bios si seteaza totu la default, nu trebuia sa umblii la nimic. frecventa e de 1866mhz nu ai vazut tu bine.

| AlexSGH explică (pentru Adrian926a):

Cand am intrat in bios era setata pe auto la 900mhz

| AlexSGH explică:

Nu mersi!