| Sudhd a întrebat:

Am placa de baza Msi b350 tomahawk, iar primele doua sloturi de ram sunt stricate (Asa cred), deoarece daca incerc sa pun ramul in al doilea slot imi da bluescreen, dar daca il pun in al patrulea slot nu am nici-o problema cu el.
Recent am comandat inca o memorie ram si am observat ca nici primul slot nu merge asa ca l-am trimis inapoi.
Ce pot face?

Trebuie sa achizitionez alta placa de baza?

Build-ul meu:
Ryzen 7 2700
Rx 5600XT
Corsair Vengeance LPX 8 gb la 3000mhz
Sursa Seasonic Focus GX 80+ Gold 650W

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

1. O vinzi pe asta (la jumătate de preț sau mai puțin), cu sau fără rami, pui diferența și iei una nouă (specifici în descriere problema ei).
În cazul tău recomand un gigabyte tot pe AMD pentru ca să meargă procesorul care îl ai.
2. Dacă suportă, îi pui toți ramii pe slotul/sloturile care funcționează. Posibil să nu îi suporte pe toți, sau să se încingă mai mult decât de obicei slotul respectiv.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

De regulă plăcile MSI au probleme cu sloturile de memorie.
Sfatul meu este să dai MSI înapoi și să iei un gigabyte.
Și eu am avut în trecut aceeași problema cu un MSI mai vechi, și căutând pe forumuri am ajuns la concluzia de mai sus: că plăcile MSI au această problemă. Nu toate, dar se întâmplă des.

| Sudhd explică (pentru anonimg):

Nu o mai pot da inapoi pentru ca o am deja de aproape 2 ani, doar ca nu am folosit-o deoarece nu aveam toate componentele. Nu am decat sa cumpar alta placa de baza! sad

| anonimg a răspuns (pentru Sudhd):

1. O vinzi pe asta (la jumătate de preț sau mai puțin), cu sau fără rami, pui diferența și iei una nouă (specifici în descriere problema ei).
În cazul tău recomand un gigabyte tot pe AMD pentru ca să meargă procesorul care îl ai.
2. Dacă suportă, îi pui toți ramii pe slotul/sloturile care funcționează. Posibil să nu îi suporte pe toți, sau să se încingă mai mult decât de obicei slotul respectiv.

| nicu991 a răspuns:

Ai doua module identice de RAM?

| Sudhd explică (pentru nicu991):

Da

| nicu991 a răspuns (pentru Sudhd):

Nu cumva le-ai conectat in timp ce placa era alimentata cu curent?