| 28cosmin a întrebat:

Salutare, TPU!
Am și eu o întrebare:
Vreau să știu dacă Windows 7 mai primește update-uri din punct de vedere a securității? Adică dacă instalez un antivirus plătit mai sunt protejat da sau nu? Iar dacă da până în ce an mai sunt protejat pe Windows 7 și desigur mai primește update-uri?

Funda răspunsului cel mai bun primit!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, W.7 mai are suport tehnic si se mai fac update-uri. Se anunta din timp cand nu va mai avea suport tehnic.

| RAY a răspuns:

Nu recomand sa cumperi windows 7 si windows 10, pai daca cumperi un windows 10 original sti ca nu a fost modificat,piratat,nu contine virusi, este o imaginea originala Microsoft, plus ca acele update-urii ajuta si la securitatea si protejarea sistemului de operare, sunt si solutii legale mai ieftine, eu unu instalez windows 10 cu o anumita licența cu durata limitata dar fara sa fie piratat,am avut si piratat in trecut imi facea figurii si mereu apareau virusi, desi recomand un windows original nu piratat, si eu pot pune un windows modificat plin de virusi pe internet, oricine poate, degeaba instalezi apoi antivirus ca aia scapa usor find bine integrati in windows

| 28cosmin explică (pentru RAY):

Am windows 7 original nu este bine? Și nu piratat am dvd original cu windows 7.

| RAY a răspuns (pentru 28cosmin):

Ba da, este foarte bine, atunci e ok, dar in prezent e mai bine sa cumparam windows 10, pana in 2020 esti protejat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.go4it.ro/......-13763401/
proximativ 55% dintre computerele din toată lumea au o versiune de Windows 7 instalată. Deşi renunţă la suportul tehnic gratuit, Microsoft va oferi până în 2020 ajutor celor care au nevoie, însă contra cost. De asemenea, actualizările din viitor pentru Windows 7 nu vor mai adăuga funcţionalitate nouă, ci vor fi lansate doar pentru a corecta probleme în experienţa utilizatorilor sau de securitate. Cei care au o licenţă de Windows 7 nu ar trebui să se îngrijoreze, întrucât aceste update-uri vor fi lansate în continuare în următorii cinci ani.

| 28cosmin explică (pentru RAY):

Deci este bine să instalez Windows 7 Original că primește update-uri dar din 2020 o să fie exact ca Windows XP nu?

| 28cosmin explică (pentru 28cosmin):

?

| RAY a răspuns (pentru 28cosmin):

Da

| RAY a răspuns (pentru 28cosmin):

Din 2020 se termina cu update-urii, de asta am recomandat windows 10 ca e de viitor, pana in 2020 mai e ceva anii

| RAY a răspuns:

Acel site nu este autorizat de Microsoft, acele versiuni nu sunt versiuni originale, singurul site este Microsoft atat

| gelu1970 a răspuns:

Da mai primeste update. asistenta tehnica pentru w7 sfarseste in 14 ianuarie 2020. cel putin asa sustine Microsoft.
intre antivirus free si cei platiti detectia de virus e aceeasi. un antivirus de plata insa include mai multe tools de "optimizare".
deci optiune de a utiliza unul de plata sau free e a ta.

| untu a răspuns:

Din punctul de vedere al securitatii, sistemul de operare WINDOWS 7 primeste actualizarile (update-uri) la toate versiunile!

| 28cosmin explică (pentru untu):

De unde aș putea descărca Windows 7 fara piraterie?