| just4ecko a întrebat:

Am si eu o mare problema. Astazi nu am mai putut aprinde laptop-ul. Am incercat sa il formatez in repetate randuri, dar la formatare. undeva la 23% imi spune ca a aparut o eroare 0x80070002, dupa care nu imi permite sa merg mai departe.

Ce se poate face? (sper ca nu schimbare de HDD).

Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste pe aici: http://cristianls.ro/program-formatat-hard-disk/

| nutepriveste21 a răspuns:

Interesant cum poti da formatare daca nu se aprinde!

| just4ecko explică (pentru nutepriveste21):

Nu imi deschide windows-ul. Pot ajunge pana in instalarea windows-ului, i-am dat inclusiv din CMD clean, dar nimic

| K0sti a răspuns:

Astazi nu am mai putut aprinde laptop-ul. Am incercat sa il formatez in repetate randuri...cum vine asta nene?

| just4ecko explică (pentru K0sti):

Pai "nene" da-mi voie sa-ti explic. Nu imi deschide windows-ul. La asta m-am referit. Laptop-ul se aprinde si functioneaza perfect pana in momentul instalarii unde se blocheaza la 23%. Am incercat sa ii dau in cmd clean. dar fara succes.

| K0sti a răspuns (pentru just4ecko):

Pai hai sa ne referim atunci! Una e ca nu porneste, alta e ca nu mai intra in windows! E ca si cum ai vorbi despre mere si avioane!
Eroarea aia ai cautat-o pe Google sa vezi ce zice?

| just4ecko explică (pentru K0sti):

O to caut pe google si youtube de 3 zile si nu ajung la niciun raspuns. In momentul cand creez partitiile imi scrie "Windows cannot be installed to this disk", dai click pe "show details" si imi scrie " Windows cannot be installed to this disk. The disk may fail soon. If other hard disks are available, installl Windows to another location". Tin sa precizez ca nu am 2 HDD/SSD. Acest mesaj imi apare pe orice partitie as da. Am incercat (cum am vazut in unele tutoriale) sa fac pe o singura partitie, dar se pare ca primesc acelasi mesaj

| K0sti a răspuns (pentru just4ecko):

The disk may fail soon...ti-a spus tot in mesajul ala! Ce vrei mai mult? Schimba hardul si o sa-ti mearga! SMARTUL il ai activat?
http://www.epasystems.ro/tehnologia-smart-hard-disk/

| just4ecko explică (pentru K0sti):

Ideea este ca laptopul este aproape nou. L-am cumparat in urma cu aproximativ 2 luni. A fost protejat de virusi cat si tinut in conditii bune, fara lovituri sau alti factori care ar putea deteriora partea de hardware a laptopului. Toata povestea a inceput dupa ce mi-a afisat un BLUE SCREEN, dupa care nu mi-a mai putut intra in windows. Precizez ca trebuie desfacut complet pentru a ajunge la HDD, RAM, etc, deoarece nu are un capac separat pentru a accesa aceste componente. Daca te ajuta modelul laptopului este LENOVO IDEAPAD 100-15IBY

| K0sti a răspuns (pentru just4ecko):

Si care e problema daca e nou...cand e sa ai ghinion, ai si gata. Eu am avut hard nou pe care l-am montat cu mana mea in calculator la client si facea tac, tac, tac. Un Western, defect de nou, asta e! Il trimiti la garantie! Daca dati banii pe prostii... daca e asta, e clar: http://www.altex.ro/......s-free-dos

Uite astea sunt adevaratele Lenovo, nu pocnitorile alea de le fac acum: http://www.epasystems.ro/product/laptop-lenovo-thinkpad-t420-core-i5-2540m/
De fapt toate care sunt pe piata acum sunt pocnitori, nu numai Lenovo...

Uite aici alta bijuterie: http://www.epasystems.ro/product/laptop-hp-elitebook-8460p-core-i5-2540m/

| lpavel a răspuns:

S-a schimbat o setare in bios! Trebuie sa intri in bios si la : Advanced undeva vei vedea : IDE sau AHCI mergi acolo si-l schimbi cu altceva!
Daca nu te descurci cu asta, cere ajutor de la cineva sau instaleaza alt windows : xp sau 7, 8, 10! Xp merge pe IDE celelalte pe AHCI! Bafta!

| vioricavio a răspuns:

Pot fi mai multe motive.Win de pe cd defect, placa cu memoria ram defecta, sau daca vrei de ex sa instalezi win pe 64 de bit nu merge pe pc ul tau etc.