| AlexSFX a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
Am tot vazut pe la prieteni sau pe Youtube ca descarca cu 30-60mb/s,dar la mine daca trece de 9.
Ce as putea sa fac?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te uiti la un film la televizor pana ce se descarca... big grin

... sau iti cumperi alt echipament / schimbi furnizorul /contractul de internet.

| AlexSFX explică (pentru Bula):

Pai si ce router mi-ai sugera?

| Bula a răspuns (pentru AlexSFX):

La RDS, pentru abonamentul mic (300MBps) iti sugerez un router care merge cel putin la 600MBps, adica la dublul vitezei maxime din contract, cu cache cat mai mare. Pentru viteze din abonamente mai mari, RDS asigura routere pe fibra optica (cum are probabil si prietenul tau). Intreaba-le cand se va monta router pe fibra la tine, poate nu merita sa arunci o gramada de bani, daca si asa ti se schimba sistemul.

| gaby500500 a răspuns:

Sa iti faci un abonament mai mare la interne. Funda

| AlexSFX explică (pentru gaby500500):

Nu stiu ce sa zic, am abonament de 50 de lei, la fel si un prieten de-al meu dar la el nu stiu ce i-a facut varuso sau ce s-a intamplat ca la el ajunge si la 36 de mb/s iar la mine nu trece nici macar de 9.

| gaby500500 a răspuns (pentru AlexSFX):

Nu stiu dar eu stiu ca fratele meu a facut abonament la upc si descarca peste 30 si eu acasa descarc cu 10-11 cu greu ajung

| Andrei144 a răspuns:

Depinde de abonament, unde stai, semnalul, canalul pe care e routerul(descarcă wifi analyzer sa vezi ce canal e liber)și pe bune daca ai 9mb/s tu te plângi?

| AlexSFX explică (pentru Andrei144):

Pai ma plang vere, ca la prietenu meu sa in ramnicu valcea la tara iar eu in Craiova in orati si totusi el descarca cu 34mb/s la acelasi abonament la digi.

| Andrei144 a răspuns (pentru AlexSFX):

Și tu unde stai?
Și semnalul depinde și de locuință și de cat de departe ești de furnizor.

| AlexSFX explică (pentru Andrei144):

In pana mea, stau fix langa antena de internet.