| Petrisor96 a întrebat:

Am un telefon Samsung Galaxy A5 (2017). Telefonul este rezistent la apa si mi-a aparut notificare "A fost detectata umiditate in incarcator/port USB. Inainte de a incarca dispozitivul, asigurati-va ca acesta este complet uscat. Uscarea portului poate necesita un anumit timp" tin sa mentionez ca nu l-am bagat deloc in apa. Problema este ca de cand mi-a aparat notificarea, telefonul numai incarca deloc. Ce e de facut?

26 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Poate fi o eroare de soft.Samsung-urile în general cam... au erori de soft că au instalate o versiune de sistem de operare personalizată 99, 9% de Samsung.
O resetare la setările de fabrică ar rezolva problema.

| Elena_Andrada_2000_eu6k a răspuns (pentru DeyCj):

Buna. Am dat resetare dimn fabruca, dar tot nu imi pot incarca telefonul. Ce sa mai fac?

| Staicu_Ionut-Catalin_1985 a răspuns (pentru Elena_Andrada_2000_eu6k):

Și la mine apare la fel. Am stat cu tel inchis de ieri dimineață (24h), dar tot degeaba. Nu a funcționat nici cu restart. Mai pot face ceva? Sau merg cu el la service?

| gelu1970 a răspuns:

Umiditatea nu inseamna ca l-ai aruncat in acvariu.
e posibil sa fii detectat umiditate din cauza diferentei de temperatura: condens.
de asemenea se pot produce erori Android. insa inainte de un reset ai rabdare cateva ore si in acest timp tine telefonul intr-un loc uscat si cu o temperatura buna.
daca cele doua cauze posibile nu sunt, mergi la service, daca are garantie e de preferat la Samsung.

| SMH a răspuns:

Lasa-l pe calorifer. Da-i timp sa se usuce. Poti rezista o zi fara telefon. Mai ales ca e duminica.

| Adrianadiafg a răspuns:

Mai ai problema asta acum?

| cfrtobias a răspuns (pentru Adrianadiafg):

Acum eu am problema asta la s10e fara sa fie ud apare eroare

| Adrianadiafg a răspuns (pentru cfrtobias):

Eu am sters memoria cache de la sistem Android o găsești la aplicatii de sistem. Si dupa ceva timp mi-a dispărut

| cfrtobias a răspuns (pentru Adrianadiafg):

Eu am schimbat acum bateria externa ca doar la bateria externa imi dadea si acum astept sa se incarce 100% bateria externa si dupa vad da cateva minute nu mi-a dat eroare, cum ai zis tu am facut ieri da tot asa era mersi de raspuns

| vipera4541 a răspuns:

Daca te mai ajuta acum, desi nu cred... inchide telefonul si lasa-l la incarcat inchis. O sa incarce, dar nu stiu daca eroarea va disparea sau vei fi nevoit sa il incarci tot timpul inchis.

| Bondrack a răspuns:

Salut. Am aceeasi problema de cand am pus ultimul update. tu cum ai rezolvat?

| BILSTEIN a răspuns (pentru Bondrack):

Si eu am aceeasi problema, sa-mi spuneti cum ati rezolvat daca e, mie nu mi se intampla des.

| Bondrack a răspuns (pentru BILSTEIN):

Si apare din senin? E cumva de la ultimul update?

| Bondrack a răspuns (pentru BILSTEIN):

Se intampla din senin? Fara sa fie ud sau sa fie umiditate? Si cumva de la ultimul update?

| Ciac_Ianis_1992 a răspuns (pentru Bondrack):

Aceași problema, același telefon, apare din cand in cand... Nu stiu ce sa mai fac

| Petrisor96 explică (pentru Bondrack):

Si-a revenit singur dupa cateva ore. A fost o eroare de soft.

| Petrisor96 explică (pentru BILSTEIN):

Si-a revenit singur dupa cateva ore. A fost o eroare de soft

| BILSTEIN a răspuns (pentru Petrisor96):

O sa mai apara ocazional, eventual cand e mediu umed sau il bagi in apa, dupa 1-2 ore de cand a aparut notificarea dai un restart si merge, la mine dispare dupa 2 reporniri? E o problema generala la generatia asta de A5?

| BILSTEIN a răspuns (pentru Ciac_Ianis_1992):

Dai repornire pana dispare notificarea, daca a fost in mediu umed si apare notificare, lasi cateva ore-1-2 si dai repornire apoi dispare, e o problema generala la generatia asta de A5?

| Petrisor96 explică (pentru BILSTEIN):

Posibil sa fie. Am si eu o intrebare.
Tu esti mulțumit de acest telefon?

| BILSTEIN a răspuns (pentru Petrisor96):

Raspuns cu intarziere, uitasem sa mai intru pe TPU. Eu zic ca e ok pentru un telefon, face tot ce am nevoie si o face foarte bine, se putea un aspect mai frumusel, A8 2018 e frumos.

| Cata_Vinţ_1993 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema dupa ultimul update. Cum ati rezolvat-o?

| Ioana_Smaranda_1985 a răspuns:

Se pare ca am aceeasi problema si eu.
Inseamna ca e ceva eroare a teelfonului daca se plange atata lume de acest lucru.
telefonule frumos si bun, insa eroarea asta e enervanta

| Dedean_Bianca_1992 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema la A5 2017. Daca tin degetul 10 secunde in dreptul portului usb sau incarcare, imi apare notificarea asta enervanta.

| Bãdilã_Costin_1990 a răspuns (pentru Dedean_Bianca_1992):

De 1 saptamana imi apare notificarea. Singura varianta de incarcare este sa.l stingi sa-i bagi incarcatorul si sa.l aprinzi. Dar ce crezi? Dupa ce scoti incarcatorul apare iar laughing). Am telefonul de 1 luna jumate si am fost azi la Vodafone am spus problema si mi.au spus ca mi.l trimite in service