| Xp_Sammy_1993 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o problema cu card de memorie micro sd.
il am de vreo 6 ani. card principal care l-am folosit pana l-am umplut. am bagat cardul intr-o camera video de masina si am accesat galeria insa cand a intrat in galerie si a dat sa citeasca pozele de pe card (acel loading), s-a blocat pur si simplu. camera video nici nu se inchidea nici o comanda, absolut nimic. am scos cardul de memorie din el banuind ca isi revine din acea citire a informatiilor. aparatul si-a revenit. insa cardul s-a defectat. eu presupun ca s-a defectat cand a scos cardul din aparat in timp ce el lucra. in orice alt dispozitiv introduc cardul imi cere sa-l formatez. nu doresc sa-l formatez deorece tot continutul are valoare sentimentala si nu doresc sa pierd niciun fisier. am cautat programe diferite pe net cum sa-l repar dar nu il detecteaza. niste sfaturi m-ar ajuta. multumesc!

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca nu l-ai formatat, poti incerca cu Recuva, soft de recuperare fisiere. Daca dispozitivul e functional fizic, pc-ul sau laptopul il va detecta si vei putea incerca sa-ti recuperezi pozele. Pc Inspector smart recovery e un alt program care te poate ajuta cu transferul fisierelor de pe card pe calculator sau laptop.

| Xp_Sammy_1993 explică (pentru dannyel86):

Mersi fain dar nu gaseste cardul am incercat cu mai multe programe din astea...

| AnKuXor a răspuns:

Incearca alte adaptoare Micro SD la SD normal, sau pe alt PC
S-AR PUTEA SA MAI FIE BUN CARDUL.