| Monster97 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o problema cu laptop-ul, am gAcer Aspire f5-573g-58w4 Si, cand nu e la incarcat ii se ajusteaza automat luminozitatea in functie de fundalul ecranului, daca e negru ii sade intensitatea daca e alb e la maxim, eu o vreau mereu la maxim sau sa nu se mai schimbe mereu, stie careva o rezolvare?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In lipsa de alimentare de retea, laptopul intra in regim de salvare a energiei bateriei.
Cauta reglarile la "Energy Saving", debifeaza economisirea ecranului in mod automat la modul de lucru cu bateria. La reglajul manual poti regla luminozitatea care-ti place (nu e recomandat ochilor sa fie la maxim! ).

| flixbuster a răspuns:

Ai activata functia Adaptative Brightness (luminozitate adaptativa).

Poti incerca sa o dezactivezi astfel: https://i.stack.imgur.com/5BxNU.png

| Monster97 explică (pentru flixbuster):

Asta e problema, nu o am activata in niciun fel, nici pe baterie si nici "plugged in"...

| flixbuster a răspuns (pentru Monster97):

Update de BIOS/UEFI ceva? Poate e un bug de firmware...

| Monster97 explică (pentru flixbuster):

BIOS, da nu am facut update la BIOS, e acelasi ca atunci cand l-am luat... Chiar vreau sa scap de asta

| flixbuster a răspuns (pentru Monster97):

Cel mai recent update bios la modelul tau e din 26.06. 2017
https://www.acer.com/ac/en/IN/content/support-product/6739?b=1

| Boristez a răspuns:

In setările calculatorului la,, Afişare",, Ecran" ceva asemanator.

| Ionut-Norel_Panaete_1988 a răspuns:

Intri in control panel la hardwere and sound - power option - dai create a power plan, astfel setezi un power plan in functie de preferinte.