| DEALEmele a întrebat:

Salutare TPU

Am un calculator cu urmatorele specificatii:
>>Carcasa:Cooler Master HAF X

Placa de >>baza:ASRock z77 Extreme 4

>>Processor:Intel Core I7 3770k

Cooler >>processor:Zalman CNPS9900DF

>>Rami:Kingston Hyper X 16GB frecvebta 1600

>>HDD:1 WD BLACK DE 500 si inca 1 de 1TB CARE CRED CA ESTE TOT WD BLACK numai stiu sigur

>>SSD:2 >>>>ssduriSSD ADATA XPG SX900 series 128GB SATA-III 2.5 inch

>>Sursa:corsair ax760

vreau sa stiu care este cea mai buna placa video pe care o pot baga in acest calculator pentru ca eu deocamdata merg cu cea a procesorului
A, sa nu uit normal in legatura cu rami aveam 16GB cand aveam placa veche un ASUS MAXIMUS V GENE DAR AM INTAMPINAT NISTE PROBLEME CU HDMI-U si am fost nevoit sa iau alta pentru mi-au spus ca placa aceasta este editie limitata si nu se mai gaseste, in orce caz, am cumparat un cooler pentru processor Cooler Master V8 GTS ca sa pot baga toti rami pentru coolerul care il am la ora actuala nu imi permite chestie asta pentru ca un ram nu incape din cauza lui.

Vreau sa stiu care este placa cea mai buna pentru specificatiile mele si aici ma refer mai mult la consumul in Wats.

Eu de exemplu as vrea sa imi iau un Asus rog mars II la ei pe site scrie "up to 500W3 additional 8 pin PCIe power required" vreau sa stiu daca o pot utiliza fara absolut nici un fel de problema si care sunt parerile voastre in legatura cu ce placa credeti voi ca ar fi mai buna.

Multumesc din suflet sper sa fiti sinceri si sa imi raspundeti cat mai multi pentru ca fiecare parere cont

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ia un r9 290 sau gtx 780/780ti si gata. Sursa aia o sa tina oricare din ele(in limita in care nu te iei sa faci oc nebun la cpu).

Răspuns utilizator avertizat
| DEALEmele explică:

Din cate stiu eu sursele de genul asta pot duce cu 10-20 mai mult fata de puterea lor iar overclock la procesor nu ma apuc sa fac pentru ca nu este nevoie ce am in el deja e de ajuns dar nu eram sigur pe mine in leg cu ce placa video sa iau pentru el pentru ca stiu ca daca voi juca un joc si voi da detalile mari placa va consuma mult din puterea sursei

| sltlp a răspuns (pentru DEALEmele):

Da, consuma mult, dar stai calm ca rezista oricum. Daca ai bani, mergi pe ce ti-am zis acolo(780/780ti/r9 290/r9 290x).