| EternWave a întrebat:

Am un laptop Acer aspire E5-575G si cateodata cand il folosesc se aude ceva ca un scârțâit. Nu e de la ventilator deoarece acesta nu este pornit. Va rog ajutor! Ar trebui sa il trimit la service?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Când laptop-ul e pornit ventilatorul de la procesor este activ, adică pornit, dar de regulă fiind silențios nu se prea aude. Dacă cooler-ul de la procesor ar fi oprit s-ar coace procesorul în suc propriu și în final se va arde, lucru ce nu se permite din fabrică happy.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si de unde stii tu ca ventilatorul nu este pornit? Ca nu-l auzi?

| EternWave explică (pentru darrio2007):

Nu e de la ventilator, hdd nu am, are ssd si are 4 saptamani.

| EternWave explică:

Sunt sigur ca ventilatorul nu merge.