| Akimakim0707 a întrebat:

Salutare TPU, am un laptop Sony Vaio și de un timp merge destul de incet, nu foarte încet, Adica se poate lucra lejer pe el dacă nu știai cum mergea înainte, ce as putea sa fac? Parca componentele nu se mai încălzesc, pe ventilator iese un aer destul de rece, comparativ cu felul in care ieșea acum 5-6 zile! Ce as putea sa fac sa meargă mai rapid!

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Exista aplicatii pe net care se ocupa de asta. Scrie pe google PC performance booster sau ceva in genu ala.

Ar putea fi un virus, ar pitea fi ca ai memoria plina, sau ar putea fi si ca ai un antivirus activat.

Si ceea ce zice Bula e posibil. Daca te pricepi, desfa-l si curata bine ventilatorul.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil ca sistemul sa-si gestioneze resursele in mod automat, iar pe vreme calduroasa sa scada viteza sistemului pentru a nu se supraincalzi si defecta. Si calculatorul meu face la fel pe timp de canicula si-l folosesc tinand cont de acesta.
E mai indicata reducerea performantelor decat defectarea aparatului din cauza caldurii exagerate.

| Akimakim0707 explică (pentru Bula):

Unde îl folosesc nu este cald, aerul condiționat merge mai mereu când sunt pe laptop

| LPCTSTR a răspuns:

Mergi la un specialist.