| IonutX197 a întrebat:

Salutare TPU, am un procesor AMD SEMPRON X2 190 de 2.50 Ghz si o placa video Nvidia Geforce GT 730 2 gb si-mi merge un joc cu setarile la maxim in 50-70 fps-uri dar mai exista anumite intreruperi daca as baga un procesor mai bun https://www.emag.ro/......E4K4KBBBM/ mi-ar merge acel joc cum trebuie?

Răspuns Câştigător
| IonutX197 explică:

100%. Si de RAM voiam sa zic ca 4 GB e cam putin.
Ma gandeam ca poate rezolvam fara sa cumperi, dar sunt multe variabile, la drops ar putea intra si memoria RAM, avand in vedere ca ai numai 4 si probabil au si viteaza mica, jocul poate trage de pe HARD si atunci se intampla drop'ul, de la procesor pentru ca are doar 2, 5 GHz si cand e vorba de multe calcule, ramane in urma.
Cumparand inca ceva RAM si procesorul de mai sus care are 3, 5 GHz, problema e rezolvata.
Inca o data, procesorul in sine nu are cum sa faca zgomot. Fie cooler, sursa etc, dar procesorul pur si simplu nu are vreo componenta ce produce zgomot.

9 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Ai ultimul driver la gpu?
Cata memorie RAM ai?
Despre ce joc este vorba?
Ce temperaturi ai cand joci acel joc?

| IonutX197 explică (pentru N0xEterniS):

Am 4 gb dar zice 3.50 gb Usable, League of Legends si da am driver-ul la GPU ultimul, am nVIDIA experience si-l updateaza automat de temperatura nu stiu, poate vreo 30, 35

| IonutX197 explică (pentru IonutX197):

Acele intreruperi nu deranjeaza asa mult, sa zicem ca dureaza cateva milisecunde din 130 fps, 120 fps inainte de minutul 2 din joc scade pe la 60-70 fps-uri

| IonutX197 explică (pentru N0xEterniS):

Am 24 de grade la procesor si 32 la placa video in joc. Oricum procesorul cred ca e si dus ca baraie da-l incolo laughing)

| N0xEterniS a răspuns (pentru IonutX197):

Nu are cum sa ai 30-35, e mult prea putin, normal ar fi vreo 40-45 la cpu si vreo 55-60 la gpu, dar mi-e ca la tine sa nu se duca prea sus.
Descarca daca vrei vreun software ca MSI afterburner sa monitorizezi temperaturile vreo 20-30 min si vino inapoi cu rezultate.
Prin intreruperi te referi la fps drops, nu? Cand se intampla drop'urile?

| IonutX197 explică (pentru N0xEterniS):

Daa, pai prin batalii cateodata, cand apar minionii aia micuti, atunci de la 120 scade intre 60 si 70, cateodata mai sar si pe la 46 si se intrerupe putin, am hwmonitor si monitorizai si asa zice 24 si 32

| N0xEterniS a răspuns (pentru IonutX197):

Procesorul nu are vreo componenta care sa produca zgomot.

| IonutX197 explică (pentru N0xEterniS):

Din sursa nu e ca pun urechea si nu se aude e din procesor e dus cooler-ul ala poate descentrat dar zic daca mi-as lua procesorul ala si niste rami mi-ar merge bine LOL-ul?

| IonutX197 explică (pentru IonutX197):

Cred ca ma exprimai gresit de procesor, procesorul e alta smecherie, cooler-ul ala laughing) ventilator sau cum naibii dar multumesc mult pentru raspuns chiar aveam nevoie.

| IonutX197 explică (pentru IonutX197):

100%. Si de RAM voiam sa zic ca 4 GB e cam putin.
Ma gandeam ca poate rezolvam fara sa cumperi, dar sunt multe variabile, la drops ar putea intra si memoria RAM, avand in vedere ca ai numai 4 si probabil au si viteaza mica, jocul poate trage de pe HARD si atunci se intampla drop'ul, de la procesor pentru ca are doar 2, 5 GHz si cand e vorba de multe calcule, ramane in urma.
Cumparand inca ceva RAM si procesorul de mai sus care are 3, 5 GHz, problema e rezolvata.
Inca o data, procesorul in sine nu are cum sa faca zgomot. Fie cooler, sursa etc, dar procesorul pur si simplu nu are vreo componenta ce produce zgomot.