| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, as dori sa-mi fac si eu un site ca acesta, imi place mult cum arata. Cum pot face un asemea site?

Site

http://www.agrivideos.com

Răspuns Câştigător
| Darr1u5 a răspuns:

Stiu de wix...si eu m-am jucat putin in el, dar e o prostie, ca sa te poti lauda "vai ce site am facut" (nu ma refer la tine). Wix este doar un suport, pe care poti pune putine lucruri, nu e un site facut de tine, ci doar tu ai adaugat cateva chestii la el.

Un site adevarat, se bazeaza pe o baza de date care este manipulata cu java, c# sau c++. Apoi, se face o interfata in html, iar ca sa fie si activa se apeleaza la javascript (care se mai imparte in alte ramuri).

Ok, daca vrei sa functioneze asa cum iti doresti tu, trebuie sa inveti toate aceste limbaje...dar o sa iti ia ceva timp :))

Totusi, mai e o solutie: din cate imi amintesc eu, are posibilitatea sa iti introduci propriul cod html. Poti incerca acolo, sa introduci videoclipuri. Daca trebuie sa le iei de pe youtube, poti folosi, iar daca le incarci de pe comp poti folosi. Cateva exemple gasesti pe siteul asta:

http://www.w3schools.com/html/html5_video.asp

Teoretic ar trebui sa mearga :)

4 răspunsuri:
| Darr1u5 a răspuns:

Pai trebuie sa stii ceva programare: html, javascript, angular, etc...

| anonim_4396 explică (pentru Darr1u5):

Mda, am un prieten care si-a facut un site cu wix, dar nu il lasa sa puna videoclipuri si eu tocmai asta vreau sa fac(sa pun), stii?

| anonim_4396 explică (pentru Darr1u5):

Iti multumesc mult big grin sa ai o zi buna

| Darr1u5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere. Acolo unde scrie "Daca trebuie sa le iei de pe youtube, poti folosi, iar daca le incarci de pe comp poti folosi. " laughing am scris pentru youtube "iframe" si de pe computer "video", dar le-am pus in eticheta html si vad ca nu mi le-a luat laughing

| Darr1u5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu de wix...si eu m-am jucat putin in el, dar e o prostie, ca sa te poti lauda "vai ce site am facut" (nu ma refer la tine). Wix este doar un suport, pe care poti pune putine lucruri, nu e un site facut de tine, ci doar tu ai adaugat cateva chestii la el.

Un site adevarat, se bazeaza pe o baza de date care este manipulata cu java, c# sau c++. Apoi, se face o interfata in html, iar ca sa fie si activa se apeleaza la javascript (care se mai imparte in alte ramuri).

Ok, daca vrei sa functioneze asa cum iti doresti tu, trebuie sa inveti toate aceste limbaje...dar o sa iti ia ceva timp :))

Totusi, mai e o solutie: din cate imi amintesc eu, are posibilitatea sa iti introduci propriul cod html. Poti incerca acolo, sa introduci videoclipuri. Daca trebuie sa le iei de pe youtube, poti folosi, iar daca le incarci de pe comp poti folosi. Cateva exemple gasesti pe siteul asta:

http://www.w3schools.com/html/html5_video.asp

Teoretic ar trebui sa mearga :)