| emega a întrebat:

Salutare, TPU!
As vrea niste sfaturi, un pic de ajutor pentru a-mi ajuta calculatorul sa lucreze cat mai bine. Nu vreau sa mearga mai repede pentru ca si asa functioneaza rapid, dar vreau sa stiu niste metode de "curatare" si "intretinere" pentru el. Nu mi se pare de ajuns sa sterg fisierele care nu-mi mai sunt necesare, sa dezinstalez programele pe care nu le mai utilizez si tot asa.
Am mai auzit pe la prieteni de defragmentare si alte chestii din astea, dar nu am inteles nici pana acum la ce se refera mai exact asta.
As aprecia foarte mult daca mi-ati da niste sfaturi utile si daca mi-ati mai si explica cat de cat big grin.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MIrciIII a răspuns:

Pai defragmentarea ii astfel: sunt mai multe lini...si creezi un fisier,fisierul respectiv isi face loc intre liniile alea,cand il stergi spatiu ramane gol,astfel calculatorului ii este mai greu sa gaseasca informatia pe care o caut de aceea trebuie sa ii faci defragmentare sau partitionare, tot una ii, sau sa formatezi C-ul (prin formatare iti stergi toate programele de pe C dar ii mai complicat)

1 răspuns:
| Ovidiu200 a răspuns:

CCleaner, Smart Defrag 2