| alexalex27 a întrebat:

As vrea sa compun un PC oarecum decent din urmatoarele piese:

- CPU : Intel pentium G6950 sk 1156 ( quad core)

- GPU : ATI Radeon HD 6450 512MB PCIEX16

- Placa de baza : Placa de baza socket 7 Intel ATC-1020

-HDD : unul intre 100-500gb ( buget redus, tinand cont ca mi se v-a deconta abonamentul... + ca vin sarbatorile)

-Memoria RAM... : nu stiu inca ce sa aleg dar vreau sa cumpar una cu peste 2 gb ram.

-restul, le pot procura dintr-un computer mai vechi adica : placa de sunet, si ce mai trebuie ( placa de sunet : Placa de Sunet LogiLink UA0053 USB sau Placa de sunet Gembird SC-5.1-3 )

Intrebarea mea sunt bune pentru gaming fata de Laptop MSI:

Notebook Model MS-1681

Il puteti vedea la

http://www.msiwhitebook.com/product_spec.asp?model=ms-16 81-id1

CPU : Intel Pentium P6200 2.13 ghz (2 cpu's)

GPU : HD Graphics 1, 7 gb

RAM : 4gb

HDD : 500 gb ( nu stiu firma chiar daca l-am schimbat de 2 luni)

Restul nu cred ca mai trebuiesc mentionate.

STIU CA AM REPETAT INTREBAREA DE LA ALTA CATEGORIE

Va rog dati raspunsuri decente pentru ca sunt minor si nu am de unde sa fac bani foarte multi

PS: curand este ziua mea, si sper sa mai strang ceva bani, si vor veni si steaua, plugusorul si pana la anul poate reusesc :).

1 răspuns:
| iDarkonillSolo a răspuns:

Iti recomand sa iti iei un Intel core i 3 de 3, 2 ghz iar placa video nu iti lua radeon sau prostii ca nu merge cu Intel ia-ti un GT 730 si ia-ti 4 s-au 8 giga de ram si ia-ti un hdd de 500 gb si un ssd de 120 sau de 60 gb si ia-ti un generator care sa duca si un cooler foarte bun (nu trebuie neaparat cooler bun daca iti place zgomotul happy ) te va costa in jur de 2000 de lei daca vrei un calculator bun. S-au iti poti lua un Intel pentium cu placa video 630 GT un ssd de 120 gb un harddisk de 300 gb 4 ram si un cooler decent si o plava de baza buna te v-a costa maxim 1000 de lei