| razvanfcsb a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un laptop pentru jocuri. Ce imi recomandati? Bugetul este de maxim 25 de milioane sa zicem. As dori daca se poate sa alegeti de aici http://www.altex.ro/produse-it/laptopuri
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AdrianoB a răspuns:

Salut!

Daca vrei unul bun, si vrei sa depasesti putin bugetul, ia-l pe acesta:

http://www.altex.ro/......m-free-dos

Costa 2799.99 Lei dar e Asus, are procesor i5, are placa video nVidia, are memorie de 6 GB. Este putin mai scump, dar se merita crede-ma :). Asta e belea.

Mai apropiat de pretul tau, este acesta:

http://www.altex.ro/......x-free-dos

Si acesta este foarte bun, dar e Samsung. Adica vreau sa spunca am incredere mai mare in ASUS. ASUS sunt printre cele mai bune laptop-uri, mai ales la jocuri.

Daca vrei si mai ieftine un pic, dar cu procesor i3 nu i5 si configuratie mai joasa, alege unul de pe pagina asta:

http://www.altex.ro/......ice/0,2529

Oricum, orice ai alege, tine minte asta:

-sa nu aiba placa video de la Intel pentru ca sunt varza. Uita-te la placa video sa fie de la nVidia (recomandabil) sau ATI si sa aiba cam 1GB (aia de la primul ASUS pe ca ti l-am aratat e belea, iti spun eu)
- sa aiba procesor cel putin i3 sau i5 (i7 sunt si mai bune dar nu ai bani pentru alea)
-sa aiba memoria de cel putin 4 GB (preferabil 6, cum are primul ASUS)
- sa aiba ecranul de cel putin 15" caci altfel e prea mic pentru jocuri

Cam astea sunt principalele pe care trebuie sa le aiba un laptop bun pentru jocuri. Primul ASUS e bun. Mai strange putin cureaua si ia-l pe ala :)

Bafta!

17 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu sunt rautacios sau ceva, nu am chefsa tii recomand deoarece in 2500 lei, de black friday, cu noroc o sa cumepri altceva.
DAR, se vede ca @AdrianoB este paralel rau, fara suparare.

| AdrianoB a răspuns (pentru sltlp):

Daca tot ma faci paralel, atunci spune si de ce ma atotstiutorule, ca sa stiu si eu. Daca tot esti asa de bun de ce nu i-a facut si tu o sugestie? Tie ti se pare ca sunt paralel la cate sugestii i-am facut eu? Si cu linkuri si cu exemple? Am avut si bunul simt sa-mi pierd din timpul meu, care e valoros sa stii, ca sa-i verific laptop-urile de pe site-ul ce EL l-a sugerat. Ai verificat macar linkurile? Plus ca el a zis ca vrea de pe site-ul respectiv. A spus: "As dori daca se poate sa alegeti de aici". Inainte sa comentezi, citeste mai atent ma. Deci i-am ales de unde el a dorit, ce nu i-am ales bine? De tine ce sa mai zic? Ca tu n-ai facut altceva decat sa pomenesti de Black Friday?

Tot o tineti cu Black Friday-ul vostru. Ati auzit si voi de Black Friday si gata, le stiti pe toate? Sunteti bucurosi ca luati si voi ceva la reducere o data pe an si gata, nu mai puteti. Eu cumpar de Black Friday din strainatate de ani de zile. Plus ca am magazine si site-uri de unde iau la oferte si cupoane de reducere, din strainatate, de unde tu nici macar n-ai auzit, fac pariu. Si stai linistit ca nu ma refer la Amazon sau eBay, pe care le stie toata lumea...cred. Pana si chilotii de firma stiu de unde sa-i iau la reducere daca vreau. Ce te face sa crezi ca tu esti mai bun ca altul? Crezi ca daca am uitat sa-i mentionez in primul raspuns de Black Friday, nu stiu? Sau sunt paralel? Si chiar daca esti mai bun ca mine sau ca altii, nu trebuie sa jignesti pe nimeni si sa-l faci paralel. Bravo tie daca stii mai bine. Ajuta omul si vezi-ti de treaba. Ma disperati voi astia care veniti si in loc sa-i dati un raspuns care sa-l ajute intr-adevar, comentati de altii. I-ai pomenit si tu de BF si gata, l-ai lamurit nu? Si omu de fapt intreba si el ce laptop sa-si ia pentru ca nu prea se pricepe la ce configuratie trebuie sa aiba un laptop bun pentru jocuri. Din raspunsul tau, s-a lamurit bustean.

Am incercat sa-l ajut si sa-i sugerez ceva de pe site-ul respectiv pentru ca asa a cerut. Am incercat sa-i aleg o configuratie de acolo, sa se incadreze in banii aia. Eu nu stiu asa de mult despre alte magazine din Romania pentru ca eu nu mai stau in Romania de ani de zile si locgi, cumpar numai din strainatate. Eu n-am mai cumparat ceva electronic din Romania de ani de zile. Macar am incercat sa-l ajut nu i-am trantit "vine Black Friday" si gata.

Si configuratia despre care i-am spus ca trebuie sa aiba minim un laptop, este destul de buna si se poate incadra in banii lui. Vrei sa spui ca nu este buna? Pot sa-i fac o configuratie de laptop ca sa fie avion daca vrea, sa-i mearga inca 10 ani de acum incolo. Stiu si eu destule despre calculatoare si tehnologie, dar nu vin ca tine si ca altii pe TPU sa ma dau atotstiutor si sa-i jignesc pe altii ca eu stiu si ca eu am si ca eu dreg. Mai controleaza-te inainte sa jignesti pe altii. Fara suparare. Si tot fara suparare, mai invata sa scrii.

| sltlp a răspuns (pentru AdrianoB):

Vad ca ti-ai pierdut timp serios scriindu-mi acest roman. Uite, eu te erscpect, nu esti chiar paralel, mai potrivit era sa zic ca mai ai multe de invatat(fara nici o ironie).
DAca te-i uita in profiliul meu, ai vedea a am multe raspunsuri, si uneori nu am timp sa dau un raspuns foarte complex.
De ce am zis ca nu stii:
pai recomanzi laptop-uri cu palci grafice(ca un incepator) dupa acantitatea de memorie. EU iti pot arata cand vrei ca sunt placi video cu memorie mai putina si cu mult mai performante. Ex: la el incapea un gt 540m sau gt 630m, ambele incapeau in bugetul lui, si ar fi de cam 2.5 ori mai performante ca gt 610, sau cu aprox 50% mai performante ca gt 520mx.
Acuma daca mai citeste careva, asta e un laptop bun si performant
http://bit.ly/PYw2tu
In jocuri spre ex. e de cel putin 2-3 ori fata de 520mx. Si na, ca ti-am si aratat ca nu vorbesc aiurea.

| AdrianoB a răspuns (pentru sltlp):

Deci chiar nu intelegi nu?
Ok, am inteles ca nu te-ai exprimat cum trebuie, am trecut peste asta.
Dar hai sa-ti explic eu de ce nu ai inteles tu.
In primul rand, ti-am mai spus si sus, ca i-am recomandat un calculator de pe site-ul de unde a cerut el, nu de oriunde. Ca daca era de oriunde, faceam alte sugestii, logic.
Doi la mana, nu i-am recomandat un laptop bazat NUMAI pe placa video, si nu i-am recomandat placa video bazata NUMAI pe cantitatea de memorie. I-am spus in mare cam ce trebuie sa aiba la un laptop. Acu serios, ce vrei, sa-i explic teorema lui Pitagora cu placile video? Ca de fapt nu conteaza numai memoria si ca de fapt conteaza si interfata, si latimea de banda, si ceasul de grafica (MHz) si ce tehnologii suporta si etc? Trebuia sa zic ca de fapt, si procesorul conteaza ca degeaba are placa nu stiu de care daca procesorul nu este compatibil sau la acelasi nivel cu placa video, caci daca procesorul e mort mananca din memoria placii video etc etc etc etc etc? Asa vroiai sa-i spun? El nu prea stie, logic, caci altfel nu intreba aici, si am incercat sa-i fac o parere in mare, mai pe intelesul lui. Nu am nici timp si nici nu se merita sa fac acu o configuratie ca la carte si sa explic ca la IT. Ca nu ma plateste nimeni nu?
Trei la mana, da, este bun laptopul ce l-ai sugerat, dar in primul rand, este de pe alt site, nu dupa site-ul ce a vrut omu, ca asa, logic ca in alta parte gasesti la preturi si mai bune, si in al doilea rand, i-ai sugerat un Acer..REALLY? ...esti serios? eu macar i-am sugerat un ASUS. Adica daca vrei sa-mi zici ca ACER sunt laptopuri bune, chiar ca le ai. Pai de aia are si pretul ala acel ACER. I-a du-te si cauta un ASUS sau TOSHIBA cu aceeasi configuratie, si apoi uita-te la pret si vezi ca nu mai e acelasi. Si nu e vorba ca platesti firma, ASUS sau TOHIBA cu singuranta sunt pe departe mai bune ca ACER sau HP, din toate punctele de vedere. Eu detin si ASUS si Toshiba, si nu am avut nici o problema cu nici unul. Niciodata. Nu mai recomanda Acer ca e foarte bun si performant, ca s-ar putea sa i se arda intr-un an. Degeaba e performant. Mai conteaza si calitatea nu numai cantitatea, sau pretul. Stii vorba aia: Dai un ban da' stai in fata.
Si per total, conteaza absolut toata configuratia unui calculator in ordine ca totul sa mearga cum trebuie. Totul trebuie sa fie compatibil si sa se completeze perfect, si atunci, vei avea un calculator bun.
Si pana la urma, nu conteaza NUMAI memoria la placa video, dar, CONTEAZA si memoria. Fii sigur de asta.
Nu sunt incepator, te asigur. Doar acu nu vrei sa scriu iar aici un roman ca sa iti arat ce stiu nu? Nu se merita si cum am mai spus, aici nu sunt la un job, nu ma plateste nimeni.

Bafta.

| CataC a răspuns:

Salut stelistule
Fii atent, in fix 11 zile e BlackFriday si se reduc zeci de laptopuri. Si eMAG, si evomag, si altex si flanco, si inca se mai anunta.
Sfatul meu ar fi sa ai rabdare inca 10 zile si ori castigi cateva milioane bune ori iti iei ceva mai bun care'n greneral e 30 si'un pic.
http://blackfriday.eu daca vrei lista completa de magazinecu o zi-doua inainte.
Bafta
Daca eti grabit lasa un reply cu "Raspunde" de sub raspunsul meu si iti aleg azi unul

| CataC a răspuns:

De fapt uite si o sugestie,
Samsung, procesor i3, 4gb ram, upgradabil la 8 (dupa un an il tirmit in service sa curete praful si sa mai puna 4 ram, te costa 200 lei cu totul)
placa video nVIDIA gforce 1gb
ecran 15, 6 inch
super baterie
http://goo.gl/kIyWb
Bafta

| laptopnews a răspuns:

Nu ai prea multe optiuni acolo in bugetul tau! :) Asteapta Black Friday, daca nu e urgent! :)
http://laptopnews.ro/black-friday-2012-romania-23-noiembrie.html

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/laptopuri-reducere.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa

| John1973 a răspuns:

Iti recomand acest laptop este foarte bun http://bit.ly/1stepq1

| Elynad a răspuns:

Pentru jocuri poti sa ai muma de procesor, daca nu ai o placa video buna tot degeaba.
Acum ai avea o solutie, dar probail in un an ai luat deja laptopul.
Ca idee: http://www.pctablet.ro/......at-review/ Are unul dintre cele mai performante procesoare (vezi la ce viteza ruleaza si ce consum are) si o placa video foarte buna, nVidia GeForce GT 740M. Este singurul la pretul asta care depaseste entry level, fiind considerat midle level pentru gameri.

| AdrianoB a răspuns:

Si fa cum zice @CataC. Asteapta putin si 11 zile cand vine BlackFriday si se fac mega reduceri, poate gasesti ASUS-ul acela ce ti l-am recomandat mult mai ieftin. Sau il poti lua pe acela care l-a recomandat @CataC, tu alegi.

Bafta!

| Lavinia4you a răspuns:

In 25 mil gasesti multe laptopuri ok pentru jocuri, iti recomand Lenovo pentru ca sunt mai ieftine, mai multe informatii si recomandari gasesti aici http://www.cumpar.net/gaming/laptop-gaming/

| Anamaria0022 a răspuns:

Iti recomand Asus sau Acer, procesor i7 sau amd daca il vrei pentru jocuri
bit.ly/2dGIeCj

| BetiT a răspuns:

Buna, am facut un top cele mai bune laptop-uri la un pret generos, poti sa vezi articolul aici http://www.betit.ro/top-5-cele-mai-bune-laptop-uri-la-un-pret-mai-generos/

| razvanfcsb explică:

Deci m-am hotarat. Am sa cumpar pe 23 noiembrie, atunci cand este acea promotie "Black Friday". Daca mai aveti propuneri, va mai astept cu ele. Mai puteti alege si de aici: http://www.flanco.ro/it-c/laptopuri-tablete/notebook-laptop.html
Din cate am citit pe google despre acest "Black Friday", preturile o sa scada destul de mult, deci un laptop de 30 de milioane si un pic o sa ma duca destul de jos, asa ca va mai astept cu pareri.
Multumesc.

| Marius_Moglan_1988 a răspuns:

Vezi aici mai multe modele disponibile cu review pentru fiecare: http://reviewland.ro/laptopuri/