| GamingProHD a întrebat:

Salutare TPU
Astazi am o intrebare pentru cei care aveti tigari electronice si ati cumparat majoritatea lichidelor, sa imi spuneti si mie care din tutun tobacco este cel mai bun lichid si care dintre aromele alea multe e perfect pentru vapat?
Dau fundulita baietii

1 răspuns:
| roanunt a răspuns:

Parerea mea proprie si din ce am citit, tigara electronica este mai nociva decat tigara obisnuita. Nu recomand.

'Principalele componente ale uleiurilor din cartușele țigărilor electronice sunt propilen-glicol, glicerină și nicotină, spre deosebire de miile de substanțe toxice identificate care se eliberează prin ardere. Acestea mai conțin și nitrozamine și dietilen-glicol, ca substanțe cancerigene, însă concentrația totală de nitrozamine dintr-un cartuș de 16 mg din țigara electronică este comparativă cu cea din plasturii cu nicotină — 8. 18ng vs 8ng—, mai crescută de 4 ori decât guma de mestecat cu nicotină, însă infimă, comparativ cu cantitatea care se găsește în țigaretele clasice (de 4.000 — 8.000 de ori mai mult). Însă, chiar dacă substanțele toxice din țigara electronică sunt în cantitate mult mai mică, nu se poate afirma că acestea sunt sigure și nu sunt cancerigene, neexistând un anumit prag al acestor substanțe pentru carcinogeneză, mai ales că nu sunt singurii factori care determină apariția cancerului pulmonar. Putem astfel afirma doar că sunt mai puțin nocive decât țigările clasice