| Bosu23 a întrebat:

Salutare TPU astazi mi-am facut un stick bootabil cu windows xp si nu stiu cum sa il fac sa booteze cine ma ajuta dau funda
Va rog mult

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Se poate face usor un stick butabil cu http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
La step 1 se alege stick-ul de memorie, la step2 se alegeWindows XP Installer, la step 3 se alege fisierul iso cu xp si se da create. Cu stickul in calculator, se da restart, se intra in bios (la pornire se apasa una din tastele F1, F2, F3, del, esc - in functie de modelul calculatorului -poate scrie pe ecran) si aici se alege ca prima unitate de pornire a pc-ului stick-ul de memorie, a doua - hard disk-ul, se salveaza si se reporneste.

| Zaygon a răspuns:

Xp?! Pe bune? Ce rajnita ai de iti trebuie xp? Bagi stickul pc, intri in bios, setazi ca prioritate la boot stickul, salvezi si dupa ar trebui sa booteze de pe stick.

| Xenoverse a răspuns:

Windows e(xp)irat happy

| unromantraditional a răspuns:

Pai daca e bootabil atunci dai un restart la pc si apesi F11 (inainte sa se incarce liniutele alea la Windows apar cateva mesaje: ''Press F2 to...'', ''Press F11 to...'') ca sa alegi de pe ce sa booteze pc-ul, de pe hard, de pe cd/dvd, de pe stick.

| SuspendatInPark a răspuns:

Foloseste utilitarul Rufus sau alte softuri de gen daca nu stii cum sa-l faci bootabil.