| TPUTudorMarian a întrebat:

Azi au venit cei de la firma de la care am internet si mi-au schimbat instalatiile la internet, pentru ca in ultima vreme imi tot cadea internetul. Adica caderi rapide de vreo 2 min si se reconecta la loc. Ok, au venit au schimbat tot si la vreo 4 ore de cand au plecat a inceput sa faca la fel dar de data asta imi cade vreo 10 sec apoi se reconecteaza. eu sunt gamer si nu pot sa ma joc LoL, CS GO, FIFA 14 ( online gameranger) daca imi face asa. Aveti vreo idee ce ar provoca caderile bruste de internet? De la router nu e pentru am pus cablul direct in pc si face la fel...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot spune ca am lucrat la ei și atât. Akta livreaza internet la comuna din cate îmi aduc eu bine aminte, iar calitatea serviciilor nu pot spune ca sunt foarte ok din păcate. Ei au tot timpul o problema cu switch-urile, routere și tot așa, au traficul limitat, după aproximativ 10 GB download, cu viteza normala, îti reduce la 256Kbps si chestii de genul. Ei au probleme grave mai ales iarna, o spun din experienta, pentru ca lucrând la ei, daţi seama ca eu făceam netul pe strada mea, puneam scara și restartam switch-ul verificam echipamentul și etc. Sfatul meu dacă vrei să-l iei în considerare este, dacă poti sa te muti la rds, nextgen dacă ai prin zona, nu Romtelecom sau UPC. Mai bine Orange, Vodafone

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi si mie denumirea firmei de internet ca sa am o vaga idee despre cine ar fi vorba.

| TPUTudorMarian explică (pentru anonim_4396):

Iti spun, dar probabil nu o vei sti. AKTA

| TPUTudorMarian explică (pentru anonim_4396):

AKTA se numeste firma nu stiu la ce te ar ajuta big grin

| TPUTudorMarian explică (pentru anonim_4396):

Mersi de sfat big grin, acum sau mai schimbat iar lucrurile imi merge bine pana in ora 5 si dupa ora 5 incepe sa faca figur... o fi reteaua prea incarcata ori nu stiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru TPUTudorMarian):

Pot spune ca, am fost la un vecin ca sa ii pun in functiune un laptop si internet AKTA. Mergea cu 1.5 MB/s la download. Slab dupa parerea mea, iar apoi dupa cca. 10 minute s-a deconectat, am fost nevoit sa sun la call center si spre surpinderea mea, a venit echipa si a facut acelasi lucru care il faceam si eu laughing, adica restart la echipament. Nu prea mai investesc bani in echipamente le tine pe cele vechi si antice, este greu cu ei. Am numai cuvinte de lauda big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru TPUTudorMarian):

Pot spune ca am lucrat la ei și atât. Akta livreaza internet la comuna din cate îmi aduc eu bine aminte, iar calitatea serviciilor nu pot spune ca sunt foarte ok din păcate. Ei au tot timpul o problema cu switch-urile, routere și tot așa, au traficul limitat, după aproximativ 10 GB download, cu viteza normala, îti reduce la 256Kbps si chestii de genul. Ei au probleme grave mai ales iarna, o spun din experienta, pentru ca lucrând la ei, daţi seama ca eu făceam netul pe strada mea, puneam scara și restartam switch-ul verificam echipamentul și etc. Sfatul meu dacă vrei să-l iei în considerare este, dacă poti sa te muti la rds, nextgen dacă ai prin zona, nu Romtelecom sau UPC. Mai bine Orange, Vodafone

| tpuuser999 a răspuns:

Ai incercat si de pe un telefon sau de pe alt PC? Poate placa de retea este stricata si pierde conexiunea intermitent. Vecinii tai ce zic, tot asa le merge?

| TPUTudorMarian explică (pentru tpuuser999):

Vecini mei nu au probleme... numai eu am! Placa de retea e buna garantez pentru ea pentru ca cablul de la net intra direct in ruter si ma logez de pe telefon la adresa ip a routerului si e tot la fel. Se deconecteaza vreo cateva sec si apoi se reconecteaza

| tpuuser999 a răspuns (pentru TPUTudorMarian):

Nu prea mai are logica ce se intampla. Nu e de la PC, nu e de la router, nu e de la cablurile lor pentru ca tocmai le-au schimbat (si in casa si pe scara blocului presupun), nu e de la firma si nici de la routerul din bloc pentru ca la vecini merge bine.

Raman foarte putine optiuni:
1. strivesti cablul din casa sau cel din afara cu vreo usa sau ceva, sau trece pe langa o sursa puternica de distorsiuni (mai puternica decat un frigider, transformatoare, etc. sau e facut colac o lungime mare)
2. contul tau de internet (daca ai PPPoE) e setat incorect la ei, de ex se conecteaza dar e banat si operatorul il deconecteaza periodic
3. alte cauze de care n-am auzit inca, dar sigur legate de transmisie sau de firma la care ai net

| TPUTudorMarian explică:

Firma se numeste AKTA, nu cred ca ati auzit de ea, si nu e de la placa de retea pentru eu ca conectez direct cu cablul in router, si cand ma conectez cu adresa ip de la router pe telefon face tot la fel se deconecteaza si reconecteaza