| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU!
Care este cel mai bun sistem de operare și cel mai stabil?

Dau fundă celui care dă un răspuns mai bun!

Răspuns Câştigător
| Eduard619 a răspuns:

Pentru mine cel mai bine merge windows 10 sau windows 8 windows 7 deja este prea greoi si mi se pare deja ca e depasit.Cat despre descarcare cumpara-l pentru ca TPU nu incurajeaza pirateria sau da-mi un mesaj happy

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Windows 7.

| darrio2007 a răspuns:

P.S.Cel putin la ora actuala.

| OnuOnulică a răspuns:

Windows 7 cu siguranță!

| Raven_Mari_1991 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Windows 8.1 cu sigurantawinking

| Frank51 a răspuns:

Windows 7 logic. Nu ne da pe spate cu nimic, dar macar este stabil, spre deosebire de windows 10... De windows 8 nu pot sa zic mare lucru, doar ca nu imi place, este sa zicem stabil, dar dupa mine windows 7 este mai bun.

| 28cosmin a răspuns (pentru Frank51):

Dar care Microsoft Windows 7? Microsoft Windows 7 Ultimate, Microsoft Windows 7 Home Premium, Microsoft Windows 7 Professional care din astea?

| Frank51 a răspuns (pentru 28cosmin):

Pai daca e sa ne luam dupa cate ofera, Windows 7 ultimate este practic cel mai bun.

| 28cosmin a răspuns (pentru Frank51):

De unde îl pot descărca și eu, dar să nu fie modificat?

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Nu exista asa ceva. Fiecare are si bune si rele. Eu am lucrat si pe linux, si OS, si chromebook, si windowsuri.

La final un sitem de operare bun este cel pe care il stii si nu bajbai dupa functionalitati sau te scarpini ca maimuta.

Poate gusturile tale difera, dar eu prefer windows. Motivul este ca na, pe ala am invatat prima data. Tu poate ai alt motiv.

Faptul ca un sistem de operare este mai stabil decat altul, este foarte discutabil. Pt ca de multe ori sunt si probleme de hardware. Din acest motiv o sa auzi ca osx (sistem de operare de la Apple) este cel mai stabil... pentru ca aia nu ruleaza sistemul de operare pe orice calculator. Ci doar un anumit tip de calculatoare. Pe cand windows-ul... oricine il pune si nu stie cum sa il instaleze sau pe ce anume sa il instaleze. Daca ai un calculator din 95... pai ala va merge bine cu windows bine decat cam pana in anul 1995. Nu va merge bine cu w7...

Apoi mai vine vorba si de actualizari si obisnuinta. Faptul ca unora le place w7 este pentru ca s-au obisnuit cu el si nici macar nu sunt deschisi la nou. W7 e pe moarte, actualizari se fac din ce in ce mai rar.

Iti place sau nu, w10 e puterea acum. Poate o sa mai aiba maxim 2 luni sa se stabilizeze cu totul. Dar e deja stabil. Eu te-as sfatui sa vii pe w10 daca hardware-ul iti permite. E adevarat, are poate si alte feature-uri pe care nu le folosesti. Dar le poti dezactiva mult mai usor. In plus integreaza mai bine aplicatiile, etc si etc.

Si poate cel mai important: se fac constant actializari pentru el.

Exista ideea ca e bine sa se instaleze varianta ultimate, enterprise sau chestii de genul asta. Variante profesionale. Dar este o greseala cred eu. Pt ca varianta enterprise sau ultimate are o serie de alte functionalitati care in veci nu vei ajunge sa le faci acasa... cel mai simplu exemplu: active directory. In firme mari e necesar pentru gestionare, acasa... ce faci cu el? Insa partea interesanta este ca acel active directory cere si el niste resurse. Si cum hardul tau poate tuseste de oboseala... o sa dai vina pe windows in loc sa dai vina pe tine...

| Ana9999 a răspuns (pentru cristimihailov):

Sustin mai ales partea cu Windows 10. Initial am avut cateva probleme cu el, dar au aparut update-uri care au rezolvat ce era de rezolvat. Si mie mi se pare mai stabil si mai rapid decat Windows 7 pe un laptop de 5 ani, care nu are un hardware chiar extraordinar de impresionant. Partea cea mai interesanta e ca am observat ca Windows 10 se descurca cel mai bine la instalarea driverelor. La Windows 7 ma chinuiam mult sa gasesc drivere compatibile si nici macar nu functionau toate de pe site-ul oficial (n-am reusit niciodata sa imi fac wi-fi-ul sa mearga pe windows 7, cu absolut niciun driver), la 10 nu a trebuit sa instalez decat placa video si cateva alte lucruri pe care oricum trebuie sa le instalezi manual, insa n-am avut probleme cu absolut nimic la instalare (wi-fi-ul mergea din prima, fara sa fie nevoie sa mai instalez vreun driver pentru el). Asta a fost doar experienta mea, asa cum s-a zis si mai sus, fiecare stie mai bine de ce are nevoie si ce ii place.

| 28cosmin a răspuns (pentru cristimihailov):

Da dar care versiune e bună că am văzut și versiune de Windows 10 de genul Windows 10 Pro și Windows 10 N care este cea mai bună?

| cristimihailov a răspuns:

Salut, maxim pro. Si poate ca ala vine cu edge. Dar ar fi singurul motiv. Si cu varianta Home te descurci daca nu iti pasa de automatic updates... si banuiesc ca nu iti pasa. In varianta home nu poti sa dezactivezi automatic updates parca.

Varianta cu N, nici nu iti bate capul. E o chestie de politica. UE a vrut un windows fara media player preinstalat si inca ceva pe acolo. Oricum le poti instala dupa. N vine de la not with mediaplayer iar KN vine de la varianta coreana.

Asa ca, eu personal, as pune windows 10 home. Deoarece nu ma prea intereseaza edge care e la inceput de drum.

| untu a răspuns:

Windows 7 Home Premium! Este cel mai bun sistem de operare, functioneaza rapid si fara probleme!

| AndyKama a răspuns:

Salut.
Sistem de operare pentru ce?

| 28cosmin a răspuns (pentru AndyKama):

Pentru laptop/pc

| AndyKama a răspuns (pentru 28cosmin):

Sincer mi-a placut intr-o perioada Linux, insa de multe ori chiar ma blocam, asa ca am revenit la Windows. Daca te acomedezi cu Linux, chiar te sfatuiesc sa-l folosesti...este mult peste Ubuntu sau Windows.

| 28cosmin a răspuns (pentru AndyKama):

Alege intre sistemele de operare Windows adică Microsoft Windows 7, Microsoft Windows 8.1 sau Windows Microsoft 10 (dar excludere Windows 10).

| AndyKama a răspuns (pentru 28cosmin):

Hmmm,suna altfel intrebarea...
Windows 7 mi se pare inca cel mai bun...