| Stefan149 a întrebat:

Salutare TPU! Caut tutoriale/site-uri/informatii de unde pot invata C++ am gasit cateva informatii dar am zis sa va intreb si pe voi pentru ca nu am nimic de pierdut

3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Recomand acest tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=vLnPwxZdW4Y
Tipul explică foarte bine. Este un tutorial extrem de bun pentru începători.

Totodată recomand site-ul: https://www.w3schools.com/cpp/default.asp

Spor la învățat!

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Stefănel, Iti recomand sa nu sari direct la ceva asa de sus, prima dată iti propun sa înveți HTML, macar lucrurile de baza, dupa care folosirea CSS-ului pentru partea de design, chiar și javascript. ( Pentru partea de website ).
Iti propun pentru prima dată, să creezi ceva website inovator, în care să îți folosești skillurile cat si informatiile dobândite pentru a construi un website inovator, sau chiar un website pentru shopping.
Pentru limbajul C++, Iti recomand sa folosesti website ul,, wellcode" are este un website 100% Românesc, si foarte mult deoarece te ia de la 0. A, iti recomand sa nu înveți chiar de pe website uri, ci să faci proiecte deoarece vei da de probleme, unde vei gasi solutii si vei invata muuuult mai repede.
Pentru c#, Iti recomand codeacademy, acest limbaj de programare este unu conceput pentru crearea aplicatiilor prin framework, pe acel website poti invata foarte usor ( lucrurile basic, algoritmi si asa mai devreme ), de aici iti recomand sa folosesti unity, si sa creezi proiecte cum ar fi flappy bird, pacman sau alte jocuri.
Programul unrealEngine se foloseste de C++, fiind un program ca Unity pentru facerea jocurilor. Mult succes, ai atâtea domenii! Procedează cum ti am zis eu, si n ai să pierzi.

C++ : Wellcode Romanian Website
C# : Codeacademy Website
Html, css, javascript: w3school

| Flavyy124 a răspuns:

Eu zic sa nu sari ASA DEPARTE.
Daca nu ai mai programat. sa sari direct la un limbaj cu o asa structura e un pic greu, eu zic sa incepi cu ruby sau python. dupa ce inveti unul dintre ele macar 50%... ai niste baze cu care poti porni la drum. si te asigur ca ce faci in c++ faci si in python sau ruby
si in Romania si in general pe Youtube, informatia e compilata in 30 de minute per tutorial. si nu poti invata chiar asa. gen inveti in 2 ore materia de la mate din clasele 5-12. nu e asa usor