| BlaDe17 a întrebat:

Ce credeti despre procesorul Intel® Core™2 Duo Processor E8400?
In momentul de fata am un E1200 de 1.6 dual, dar care este cam vechi si incep sa observ asta...
Placa mea de baza este ASRock G41M-VS3, iar pe site-ul lor scrie ca il suporta.
Sursa mea este LC-8400BTX, spuneti-mi parerea voastra plz.
Mai am si o placa video Asus EAH5450 si 4GB RAM.
Nu imi permit sa imi iau ceva mai performant, plus ca am placa de baza cu socket mai vechi...
Deci, intrebarile mele finale ar fi :
Poate suporta sursa acel procesor?
Se merita sa il iau?

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

E8400 este un procesor de generatie mai veche, dar foarte bun chiar si in zilele noastre. Dupa parerea mea e cel mai bun procesor dual core pe platforma 775. Fata de acel celeron e1200, este probabil dublu sau chiar triplu la performanta. Daca vrei sa ti-l cumperi l-am vazut in 50 de lei pe forumul computergames.ro. Sursa il tine fara nicio problema.

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

DA!

| danutzu96 a răspuns:

Eu am E7400 si sunt multumit de el.
Daca nu esti pretentios (daca nu vrei jocuri noi) este bun si acela tinand cont ca nu costa asa mult.

| Nimeni10 a răspuns:

Strangi bani si cumperi un G3250 dual core de ultima generatie si o placa de baza, sau un i3, si 4 gb ram si ai pc perfect pentru office si gaming cat de cat.

| TheAndi22 a răspuns:

Strange bani si cumpara un i3...te ve tine mult mai mult.
Oricum si procesorul mentionat de tine e bun.

| BlaDe17 explică (pentru TheAndi22):

Dupa cum ziceam, pentru un i3 sau alte procesoare performante am nevoie si de o noua placa de baza...
Si nu dispun de prea multi bani acuma, dar cu acest E1200 chiar numai rezist, este lent si uzat, si-a facut treaba cat si-a facut-o...

| laurentiu80 a răspuns (pentru TheAndi22):

Ca sa-si schimbe si placa de baza, probabil si memoriile. Omul a zis ca nu dispune de finante, spala-te pe ochi.