| carhartt a întrebat:

Ce părere aveţi despre această configuraţie pentru PC? Doresc să îmi comand aceste piese şi să îmi montez un calculator. Eu zic că o să fie destul de bunicel.
Credeţi că rulează Minecraft foarte bine?

CONFIGURAŢIA:

Procesor Intel® Pentium® IvyBridge G2020, 2900MHz, socket 1155
Placa de baza Gigabyte H61M-DS2, socket 1155
Memorie Kingston 8GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2)
HDD Hitachi Deskstar 7K1000.C 1TB, 7200rpm, 32MB, SATA2
Placa video Gigabyte AMD Radeon HD 5570, 1024MB, GDDR3, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E
Mulţumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Eu sunt de parere ca iti vor merge jocurile, procesorul e dual core si destul de 'turat', placa video e posibil sa te 'traga in jos' pentru ca lucreaza pe 128 de biti, de preferat ar fi una pe 256. Daca te incadrezi in buget pentru o placa pe 256, ok, daca nu ar trebui sa mearga si asta. Succes!

| noktambul a răspuns:

Treaba ta! Succes!

| carhartt explică (pentru noktambul):

Treaba mea, ce? Am cerut părerea tutror, orice. să îşi dea cu părerea despre această configuraţie... să îmi dau şi eu seama dacă se merită să o cumpar sau nu. straight face

| αndï a răspuns:

Hmm... Da ruleaza minecraft foarte bine, dar zic ca ar trebui sa tinzi cel putin la un dual core cu aceeasi frecventa de clock. Daca ai un 2.9 GHz single core cu 8GB de ram iti va functiona la intreaga lui capacitate, dar nu este o viteza extrem de buna, iar 70% din memoria RAM nu va fi in functiune mai niciodata. Daca vrei sa tinzi spre mai bun ia-ti un procesor AMD Athlon dual core sau poate un Intel i3 de cel putin 2, 5 si decat 4 GB de RAM. Eu am un i5 de 2.5, o placa Video de 2GB memorie interna si 8GB de memorie RAM. Simt pur si simplu ca e inutila, daca as putea lua un i7 de 2, 5 si sa vand 4GB de ram ar fi super pentru mine big grin
PS : Daca totusi iti pui peste 4GB ram nu uita sa-ti instalezi un sistem de operare pe 64 de biti. 32-ul nu accepta mai mult de ~3.2 ~ 3.7 GB Decat cu niste schimbari de Firmware ( Teoretic e posibil, dar nu-i o metoda buna si poti sa faci niste lucruri extrem volatile in sistem daca nu cunosti SUPER bine ceea ce faci )

| carhartt explică (pentru αndï):

Procesul acela este dual-core.
Crezi că dacă iau o placa video pe 256 de biti ar fi OK calculatorul?

Răspuns utilizator avertizat
| Andy2013 a răspuns:

Daca vrei pentru gaming pune 500 GB HDD si pune o placa video 7770 si 4 GB ram.Bafta! Funda pls?

| tofanlucian12 a răspuns:

Merge e buna configuratia!

| Shmooks a răspuns:

E perfect pentru un joc precum Minecraft, daca doresti si un server poti intra pe avrcraft.ro:25565, te asteptam cu drag.