| Costelus710 a întrebat:

Salutare, TPU! Cine mă poate ajuta cu un PC/laptop până în 450 €, bun pentru programare (crearea de jocuri Android)/ editare video & photo?
Mulțumesc, dau funda!

17 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

CPU
https://www.emag.ro/......DWY10RBBM/

placa de baza
https://www.emag.ro/......DVQFZSBBM/

RAM
https://www.emag.ro/......DWZ6T0BBM/

sursa
https://www.emag.ro/......D5D1S7BBM/

SSD
https://www.emag.ro/......DTKZGQBBM/

carcasa
https://www.emag.ro/......DN6MK8BBM/

_____________
Total : 1991

Daca carcasa ti se pare mare,
poti lua Zalman T1, dar nu are racirea atat de buna precum una cu mesh.

Carcasa asta e minimul necesar pentru un sistem bine racit.

Sursa suporta si o placa video viitoare, cam un GTX 1070 sau asemanatoare ca si consum va duce fara probleme.

SSD-ul are NVMe, deci viteze suficient de mari pentru editare video.

Doar ca neavand placa video puternica, va trebui sa folosesti Adobe Premiere pentru editare video.

| LuciWv a răspuns:

Https://m.cel.ro/......0MDApMw-l/
Pe piese nu reusesti nimic in pretul ala si nu cred ca dezvoltarea jocurilor o sa fie foarte productiva pe un sistem medium, cel recomandat de mine este ok, poti sa te joci putin prin Unity pe el.

| JicaContra a răspuns (pentru LuciWv):

NU recomanda cel.ro... EVERRRRRRRRRRRRRRRRRR
CEA MAI DE RAHAT FIRMA DE IT DIN TARA ASTA
si hai sa demostrez:
https://www.compari.ro/stores/c-e-l-s113882/
164 de nemultumit TOTAL din 222

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LuciWv):

Ba da, reusesti. Faci un sistem cu Ryzen, placa video integrata in procesor, 16 GB de RAM. La ce mizerabili sunt Cel, nu as lua de la ei nici sa ma picuri cu ceara.
@Costelus: Esti in tara sau pe-afara? Sa stim de unde sa iti recomandam mai exact.

| Costelus710 explică (pentru GabiDumitrescu):

@Gabi, sunt din țară. Bacău mai exact ( asta e cam irelevant)
Nu refuz nici SH

| LuciWv a răspuns (pentru JicaContra):

Eu recomand din experienta personala nu din barfa de pe net, 164 de nemultumiri pentru sute de mii de comenzi? hai ca e buna, mai bine evitati eMag-ul si mai exact, "bisnitarii" cu firme fantoma care pot vinde orice la ce pret vor pe eMAG, si asta e realitatea pe care o poti verifica, nu barfa de pe net.
Eu am un sistem DIAXXA de 2 ani, merge perfect si sunt best-buy, daca faci ceva pe piese mai bun la orice magazin sa ma anunti, ca eu pana acum nu am reusit.
Un prieten si-a luat sistemul DIAXXA Light acum 2 ani, am vazut ca e ok si mi-am luat si eu, in 2 ani am desfacut unitatea doar pentru un upgrade cu un SSD si sa il curat de praf, in rest, a mers zilnic si cate 10 ore sau mai mult.
Am comandat vineri si mi-a ajuns in 10 zile, dupa o saptamana am sunat la ei si in maxim 5 minute am aflat ca o sa fie livrat in cateva zile, dupa 3 zile a ajuns, am primit coletul, domnul curier de la Nemo (alta firma care daca te uiti la barfa de pe net e jale, ca na, romanul nu se grabeste sa zica si de bine, cand e ceva de rau imediat e KEYBOARD WARRIOR si e gata sa porneasca un scandal, daca vine si presa aflam ca a luat si bataie sau alte basme), domnul a stat cu mine pana am pornit sistemul si am vazut ca totul este ok, am platit si de atunci a mers perfect, precizez ca SSD ul l-am luat tot de pe Cel.ro, un kingstone, dupa care si prietenul meu a facut alegerea de a lua un SSD, insa Samsung, cumva eu si el nu am avut probleme cu CEL, nici nu m-am grabit cu review-uri pozitive sau mai stiu eu ce, insa daca vad ca cineva vrea un calculator, nu am de ce sa recomand foametea de pe pcgarage aflata sub stapanire eMAG.

In final, el decide ce cumpara.

Un sfat am, sa nu crezi ca marfa vanduta de Cel, sau orice magazin, este diferita de ce vinde eMag, sau alt magazin.

| NLS a răspuns (pentru LuciWv):

Daca ai desfacut un sistem DIAXXA, poate vrei sa postezi aici
ce sursa are (producator, model, putere, amperaj)
ce placa video cu ce racire,
ce fel de ram (latenta)
brandul si modelul HDD-ului si SSD-ului.
Ce cooler are procesorul? Ai vazut cum arata un cooler de Ryzen in special din seria 300? Asigura o racire destul de buna. Nu acelasi lucru il pot spune despre Intel, daca trebuie sa raceasca un 9100F.

Placa de baza are cel mai slab chipset? Bifat...

Daca nici dupa astea nu ai inteles ce e in neregula cu sistemele alea in general, si cu CEL in special (fac tot posibilul sa se exonereze de garantii cu persoanele fizice), iti meriti soarta.

Nu sunt 164 de nemultumiti, ala e un site pe care nu se oboseste nimeni sa scrie, nemultumiti sunt peste 50% dintre clientii lor.

| LuciWv a răspuns (pentru NLS):

Au si calculatoare cu ryzen daca ai impresia ca luminitile iti ofera ceva avantaj, coolerul este stock, are un i3 8100 (in cazul meu) si i3 9100f in cazul ala, nevoie de mai mult? nu cred.
Sursa este un seasonic de 550W, nu am retinut exact modelul.
O singura placuta ram de 8GB la 2400 MHz CL 17 la 1.2V
HDD este un SEGATE de 1 TB iar SSD ul a fost adaugat de mine, kingstone de 240GB
placa video este un 1050 ti de la Asus varianta Phoenix, iar placa de baza GIGABYTE DS2 cu chipset H310M

Daca ai mofturi la chestii inutile si pretentii, cu un buget de 2000 de lei nu primesti mai mult decat ce am mentionat eu, nici la pcgarage, nici la amazon, au si sisteme mai scumpe care tot sunt best buy cu un placi de baza mai bune, coolere mai bune, lumini si toate cele, din nou, cu un pret mai bun fata de orice gasesti pe alt site din Romania.

Vad ca pe google au 4 din 5 stele la 1000 de review-uri, ciudat, astia nu sunt asa suparati sau minte lumea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Costelus710):

A, pai asa zi. Iei un workstation cu 2 ani garantie, parfum. Here you go: https://www.pchouse.ro/......ished.html - 2348 RON cu licenta de Windows 10, 3 ani garantie, 16 GB RAM si un hard de 2 TB. Mai mult de-atit nu ai ce sa ceri...

| LuciWv a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca vrea sa faca programare/dezvoltare mai bine il lasa sa vina default cu Linux decat sa ii plateasca pe ei sa ii instaleze imaginea gratis de pe Microsoft si activata cu KMS sau licenta OEM la 25 de lei.
Si ca upgrade de acolo, mai bine in loc de acel SSD pui HDD de 500 GB si de 130 lei iti cumperi alt SSD de 240 GB, si singurul upgrade acolo sa fie la ram, 16 sau 32 GB.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LuciWv):

Daca Google a ajuns etalon al reputatiei... dar hai sa aruncam o privire in viata reala:
1. https://zoso.ro/articole/cel-ro/
2. https://cetin.ro/tag/cel-ro/

| LuciWv a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, am uitat, opinia a cam 1000 de oameni nu e buna, dar scandalurile scrise de doi jurnalisti independenti inseamna apogeul reputatiei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LuciWv):

OK, deci tu chiar lucrezi la ei. Hai sa iti desenez: nu e vorba de "scandalurile scrise de doi jurnalisti independenti" ci de SUTELE de comentarii de la articolele lor pe tema asta. Bineinteles ca sunt si niste mii de clienti multumiti - au platit, au primit produsele, nu au avut nevoie de garantie si curieratul nu le-a spart pachetele. CE PUTEA SA FACA NASOL CEL IN CAZUL ASTA? Sa le trimita cartofi in loc de telefoane? Buba e cand oamenii au avut probleme de garantie cu produsele achizitionate de la Cel, pentru ca acolo e buba mare cu foarte multe firme de la noi - de vindut e usor, de oferit suport post-vinzare e ceva mai greu...

| LuciWv a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Problemele cu garantiile nu sunt din cauza cel, ca fac ei abuz de ceva, ci consumatorul nu isi cunoaste nici drepturile si nici obligatiile, daca ai garantie comerciala asta acopera doar anumite cazuri, daca tu primesti un produs defect trebuie sa semnalezi asta curierului, dar pentru ca multi nu stiu asta sau nu baga de seama, curierul pleaca si raman cu paguba, Cel nu stie daca televizorul/telefonul/etc. a fost avariat in timpul transportului sau de tine, ca nu citeste in stele, orice magazin online, fie cel, pcgarage, eMAG, daca tu cumperi un produs si este defect iar acest aspect nu a fost semnalat curierului, succes cu garantia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LuciWv):

Bati cimpii.

| LuciWv a răspuns:

Da, vad ca nu esti cineva cu care se poate discuta, nu ai avut suficiente pene in perna? ma rog, tipic romanului cand marginea santului dicteaza, oaia urmeaza.
Invata tu sa nu mai pui botul la tot ce scrie pe net, "amaratule", inventeaza-ti un creier daca al tau e degeaba, "amaratule".
Sa inteleg ca in opinia ta, toata lumea care a avut o experienta buna cu ei sunt prosti si au avut doar noroc, restul sunt niste nefericiti tristi.
164 de persoane la sute de mii de comenzi, nu o sa am pretentia sa intelegi ce zic prin asta ca vad limitele.
O sa te blochez totusi, esti foarte antipatic si nesociabil,

| JicaContra a răspuns (pentru LuciWv):

Am auzit de la prieteni care s-au plans de cel.ro

si in continuare NU STII SA CITESTI, in continuare SUSTII ACEEASI IMBECILITATE ABSOLUTA
sunt 164 de nemultumiti DIN 222, *NU* DIN SUTE DE MII
dupa aia site-ul compari.ro NU au mai publicat cel.ro, petru ca e magazin de prea NEincredere
sau cel.ro a intrat cu un site mirror ca sa nu mai aiba reputatia nenorocita

deci NU eu sunt ala cu care nu se poate vorbi, ci unul care vine cu exact acelasi argument si dupa ce a fost desfiintat de doua ori!

asa ca, ramai in imbecilitatea ta si iubeste cel.ro, ca doar tu stii mai bine decat toti

hai siktir!

Later Edit: acum imi dau seama, lucrezi la cel.ro si ai venit aici sa phooti la melodie pe cine STIE cat de rahat e cel.ro si incearca sa, spuna si la altii... NU-I ASA CA PENTRU EI LUCREZI?!?
JAVRA NENOROCITA CE ESTI! in loc sa va imbunatatiti serviciile, mai bine veniti sa bagati strambe, JAVRELOR!