| viorelvaduva a întrebat:

Salutare TPU cred ca mare parte din voi stiti cei ala ubuntu insa eu am cateva nelamuriri ce este ubuntu? se poate instala pe pc? si daca da ziceti-mi si mie avantaje si dezavantaje intre ubuntu si windows xp big grin

Răspuns Câştigător
| Orokymaru a răspuns:

1: Ubuntu are o customizare mult mai placuta decat windows
2: Ubuntu este gratuit fata de windows care iti trebuie licenta
3: Ubuntu consuma mult mai putine resurse decat un windows
4: Ubuntu are 2-3 virusi care sunt 'lesinati' fata de windows care are cu miile
5: Ubuntu nu iti strica pc-ul precum windows *in unele cazuri
6: Ubuntu support rezolva mult mai repede probleme decat windows support
7: Ubuntu poate folosi aplicatii pe care windows-ul le foloseste

Deci, in concluzie, in mare parte, aplicatiile sunt facute pe platforma de windows, insa pot fi folosite si in ubuntu.

Problema sta in felul urmator, cu windows esti 'invatat, cand o sa treci la Ubuntu o sa iti fie putin mai greu pentru ca sunt aplicatii care se folosesc in terminal, asta ce inseamna? adica, cum ar fi CMD in windows. Deci, trebuie sa ai si ceva cunostinte Ubuntu(linux)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are niciun avantaj fata de windows in afara faptului ca e gratuit. 99% din jocurile de pe windows nu merg iar pentru a instala un program care nu e in market trebuie sa apelezi la terminal.