| Catalin_Oprita_1989 a întrebat:

Daca un procesor, gen Intel i5 4440, are grafica integrata, pot sa pun si un gtx760? Placa video pe care o pun va mari performanta in jocuri?
Cum schimb de pe cea integrata pe Cea dedicata?

Răspuns Câştigător
| Catalin_Oprita_1989 explică:

Nu te pacalesc :)). Chiar astept un feedback dupa, asta daca mai ai pauze de joc sa scrii :D. Sa pui musai in cos si acel serviciu de update bios, de care am zis: http://bit.ly/1uuqoOR. Mai departe, eu nu prea folosesc site-uri ca sa ma ghidez mereu pentru jocuri sau mai bine zis, nu folosesc site-urile pe care le stiu toti, pentru ce e popular garantat e sponsorizat, si pot sa apara mici influente(daca inteegi ce vreau sa zic).
ps: nu am gasit review fix pentru gainward, dar pentru zotac, da. Ca sa iti faci o idee de cum se descurca, si de orice altceva: http://www.techpowerup.com/reviews/Zotac/GeForce_GTX_770/

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Tu ce crezi... Crezi ca se vand zeci si sute de milioane de procesoare cu grafica integrata, si toti stau cu grafica integrata acua...
Desigur ca poti sa pui un gtx 760, care e placa de gaming, integrata, chiar daca se descurca ea, tot integrata e, nu e de jocuri.
Foarte simplu, nu se schimba nimic.Tu cand iei pc-ul bagi cablul de la monitor direct in gtx760

| Catalin_Oprita_1989 explică (pentru sltlp):

Multumesc pentru raspuns!
Vei primi funda daca imi mai raspunzi la o intrebare.(sunt mai noob)
DECI, DIN CE AI ZIS REZULTA CA CEA INTEGRATA NU E DE JOCURI, SI CEA DEDICATA (GTX 760) E DE GAMING, NU?
DECI BAG MONITORUL IN PLACA VIDEO SI VOI INTRA IN CEA DEDICATA?
SI INTREBAREA DE SFARSIT:CAM CAT LA SUTA VA SPORI PERFORMANTELE IN JOCURI FATA DE CEA INTEGRATA?
MULTUMESC ANTICIPAT!
sltlp, tu ai fost dintre cei mai buni raspunzatori la intrebarile mele.Multumesc.Cu ajutorul tau am renuntat la prostia de myria gameon v10 si m-ai sfatuit sa fac unul pe componente.
Cu ajutorul tau am reusit sa fac asta: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/905768/, ce parere ai? Merg jocuri gen Battlefield 4 la ultra cu minim 30-40 FPS? Mersi inca o data.Numai bine!

| sltlp a răspuns (pentru Catalin_Oprita_1989):

Configuratia arata aproape bine, deoarece:
1. fx8350 nu merita. 8320 e cam tot pe acolo(frecventa putin mai mica) dar cu oelaca de oc, il ajungi imediat).
2. Placa de baza e MULT prea scumpa. Vrei sa faci record de oc? Nu de alta, dar fie ca ai o palca de baza de 200 lei sau de 1000 lei, in jocuri tot aceleasi performante ai. Iar treaba cu recomandat pentru gaming e tot o mica miciuna pe pcgarage, sa atraga noii cumparatori care nu sunt foarte experimentati.
3. ma legam si de ram, dar nu e cazul, ca la banii aia merita din plin.
Acuma sincer, eu as lua asa, dar tu procedezi cum doresti. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/905839/ + http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/update-bios/ + http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/
Cat despre integrata vs dedicata, Intel vs nVIDIA, gtx 760 e de cel putin 8 ori mai rapid. Iar gtx 770 este cu ~20% sigur daca nu mai mult fata de gtx760

| Catalin_Oprita_1989 explică (pentru sltlp):

Mersi,m-ai lamurit!
Inca ceva:Crezi ca acel i5 e mai bun ca fx 8350 pentru gaming, SI DE CE?
http://cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
Uite-te la scorul 9.040(Fx8350) si la 6.810(i5)
P.S:Nu vreau sa fac overclock!

| sltlp a răspuns (pentru Catalin_Oprita_1989):

Scorul ala e doar pentru un test anume. Eu cred ca tutusi i5 are sanse chiar mai mari, deoarece este mult mai eficient. Plus ca recomand i5, deoarece nu consuma cat un tractor(comapratie buna cu amd de altfel, care are n pachet un cooler de o sa innebunesti la cat de galagios e). http://www.anandtech.com/bench/product/697?vs=837 Mai degraba compari aici. Fx 8350 vs 4670k(fix cel pus de mine nu era, dar sunt ~ la fel de performante).

| Catalin_Oprita_1989 explică (pentru sltlp):

Ok.Mersi de sprijin!
Te rog,daca nu te deranjaza,inca o intrebare si primesti funda.
Sunt hotarat sa achizitionez configuratia facuta de tine, si sper ca esti sincer, nu vreau sa fac o greseala. Daca te uiti pe rand la placa video si procesor, cam ce scoruri au la jocuri, un site m-ar ajuta.

| Catalin_Oprita_1989 explică (pentru Catalin_Oprita_1989):

Nu te pacalesc :)). Chiar astept un feedback dupa, asta daca mai ai pauze de joc sa scrii :D. Sa pui musai in cos si acel serviciu de update bios, de care am zis: http://bit.ly/1uuqoOR. Mai departe, eu nu prea folosesc site-uri ca sa ma ghidez mereu pentru jocuri sau mai bine zis, nu folosesc site-urile pe care le stiu toti, pentru ce e popular garantat e sponsorizat, si pot sa apara mici influente(daca inteegi ce vreau sa zic).
ps: nu am gasit review fix pentru gainward, dar pentru zotac, da. Ca sa iti faci o idee de cum se descurca, si de orice altceva: http://www.techpowerup.com/reviews/Zotac/GeForce_GTX_770/

| hp8510p a răspuns:

Cum a zis si sltlp.Scoti cablul care vine de la monitor din slotul de la placa de baza si il conectezi la placa video

| alinox123 a răspuns:

In primul rand procesorul e procesor si grafica (video) e alta.
te referi la o placa de baza cu un procesor i5 4440 care placa de baza are video integrat, asta e cu totul altceva. ca sa ai placa dedicata trebuie sa ai o placa video pusa in slotul video de pe placa de baza. si automat cablul de la monitor cand il conectezi, il conectezi la placa aceea care ai pus-o si automat iti va rula pe placa video dedicata, daca e laptop, ori intri in bios si deactivezi placa video integrata ori intri in programul de la placa video (ATI sau nVidia) si ai acolo ceva ori activate ori high performance sau ceva de genu. Sper ca ti-am fost de folos