| Murariu_Sebi_1998 a întrebat:

Daca vreau sa adaug inca o placa de memorie RAM laptopului, trebuie sa tin cont doar de frecventa, ce tip de DDR e si sa NU fie kit dual channel, nu? Nu conteaza ce firmă este placuta, atata timp cat este aceeasi frecventa si DDR cu cea pe care o am deja in laptop.
Si inca ceva, am vazut ca sunt mai multe tipuri de CL ( CL15, CL16, CL17)... contează ce fel de CL este?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca iei o placuta care este DDR4, 2400 Mhz, si aceiasi latenta nu comnteaza daca este alta firma. Latenta, pentru memoriile DDR, este inca un factor care influenteaza performanta.
Aceasta reprezinta timpii de asteptare necesari la scriere respectivi citire.

5 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Speccy free iti da toate specificatiile placutei ram instalate

| Murariu_Sebi_1998 explică (pentru gelu1970):

Nu asta vreau sa aflu.

| Murariu_Sebi_1998 explică (pentru gelu1970):

Am DDR4, pe 2400 MHz.
Deci practic vreau sa aflu daca pot cumpăra orice placa ram care are aceleasi specificatii, indiferent de ce firma e ( Corsair, Kingston etc)

| gelu1970 a răspuns (pentru Murariu_Sebi_1998):

In general da. Am patit ca doar marca era diferita si a dat probleme

| Salontanul a răspuns (pentru Murariu_Sebi_1998):

Daca iei o placuta care este DDR4, 2400 Mhz, si aceiasi latenta nu comnteaza daca este alta firma. Latenta, pentru memoriile DDR, este inca un factor care influenteaza performanta.
Aceasta reprezinta timpii de asteptare necesari la scriere respectivi citire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sa fie același voltaj.