| 18Matei18 a întrebat:

De aproximativ un an de zile detin o tigara electronica, mai exact un Aramax Power 5000! De cateva zile bateria se incinge cand incerc sa trag din ea. Mai este cineva care a patit asta sa imi explice care ar putea fi cauza si cat de mare ar fi riscul ca bateria sa explodeze? Stiu ca nu e ok sa o folosesc asa dar vreau macar sa stiu cum s-a ajuns la asta sa ma feresc pe viitor. Rog pe cei mai avansati sa imi recomande o alta electronica cam pana in 350 de lei. Nu prea sunt genul sa investeasca foarte mult in asta.

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

In principiu un acumulator de orice fel se supraincalzeste cand este incarcat cu amperaj prea mare/ pus in scurt-circuit/ descarcat brusc de catre consumatori mari. Parerea mea este sa schimbi bateria respectiva si sa vezi daca cu o alta noua reapare problema supra-incalzirii.

| TFL007 a răspuns (pentru nicu991):

E si datorita faptului ca o incarci la laptop de genul, cum obisnuiam eu? am facut asta 2 luni

| nicu991 a răspuns (pentru TFL007):

Pai ce capacitate are acumulatorul respectiv? Iesirea USB 2.0 are maxim 500 mAh. N-avea cu ce sa afecteze bateria.
Ciclurile de incarcare/descarcare brusca reduc durata de viata.

| TFL007 a răspuns (pentru nicu991):

Si care sa fie problema, bateria efectiv numai incarca cand o pun la incarcat... adica unde sa fie problema, nu am folosit-o cum trebuie sau nu am stiut cum si cat sa o incarc? ma ajuti te rog

| nicu991 a răspuns (pentru TFL007):

Nu mai incarca fiindca si-a pierdut capacitatea, ca orice acumulator dealtfel.
Eu zic ca-s acumulatori de proasta calitate si de capacitati mici, subdimensionati pentru schema electronica in care sunt utilizati.

| 18Matei18 explică (pentru nicu991):

O sa o schimb dar imi poti spune cam cat de mare ar fi riscul ca bateria sa explodeze daca continui sa o folosesc pana o schimb fara sa o fortez extrem de mult?

| nicu991 a răspuns (pentru 18Matei18):

Daca ai acces la acumulator sa-l inspectezi vizual si observi ca s-a "bombat" inseamna ca trebuie schimbat. Daca esti curios, poti cauta pe Youtube clipuri cu acumulatori explodand doar de la mici intepaturi cu obiecte ascutite.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bănuiesc ca iti faci singur rezistentele.
Nu or fi ohmii prea putini? happy

| TFL007 a răspuns:

Extraordinar, am patit exact acelasi lucru ca al tau, am crezut ca o sa fie o tigara buna care o sa ma tina mult, a mea efectiv nu se mai incarca dupa 6 luni in care pot spune ca am folosit-o 3 luni jumatate sad sunt curios daca o mai pot salva, probabil sa imi fi curs lichid in baterie dar nu stiu cum ar fi fost posibil lucrul asta... si ca sa iti raspund la intrebare eu de fiecare daca cand o simteam incinsa o inchideam din buton pentru ca si eu aveam aceiasi temere

| 18Matei18 explică (pentru TFL007):

Si eu am crezut acelasi lucru. M-am uitat la o gramada de review-uri, am cerut pareri mai multor prieteni care vapeaza si toti spuneau ca e foarte buna dar pe termen lung incepe sa aiba multe probleme☹️

| TFL007 a răspuns (pentru 18Matei18):

Scoate aburi imensi ce-i drept sad sper sa nu ma coste mult reparatia sa vad ce are, altele mai ieftine pana in 200 se strica si mai repede stai linistit

| TFL007 a răspuns:

Iar de la 350 in sus nu ti-as recomanda daca nu esti vaper avansat, o cumperi DEGEABA

| 45BLEY a răspuns:

Am 3 aramax-uri bateria se mai incinge si pe la mine nu e mare chestie sansele sa bubuie sunt mai mici de 20% dar daca vrei o tigare electronica relativ ok iti recomand un ego aio un vaporesso swag kit, vaporesso target mini 2 in mare vaporesso si joyetech vand tigari bune si de buget =D