| AmValoareSiMaJocKappa a întrebat:

De curand mi-am construit un calculator si am inceput sa am probleme cu Windows-ul. L-am reinstalat de foarte multe ori si nu am rezolvat nimic. Mereu cand aprind / dau restart la PC primesc o eroare "Preparing Automatic Repair" sau "Your PC ran into an error. We're collecting data and we'll restart it for you" sau ceva de genul. Problema ciudata este ca tastatura si mouse-ul nu merg in meniul de repair al calculatorului, iar atunci cand dau reset la placa de baza, bag stick-ul de la Windows 10 in PC si dau boot pe stick-ul de la Windows 10 mi se aprinde PC-ul fara nicio problema.

Poate sa fie ceva de la PC? Acum o luna l-am achizitionat, eu sper ca nu...

Daca ma puteti ajuta si stiti cum sa reparati aceasta eroare va raman dator! happy

Componentele PC-ului :

GPU : Gainward GeForce RTX 2070 8GB
CPU : Ryzen 7 2700X 3.70 GHz
RAM : HyperX Predator RGB 16 GB Ram Dual Channel
MOBO : Aorus X470 Ultra Gaming
SSD : Samsung 970 EVO Series 250GB PCI Express x4 M.2 2280
HDD : Seagate BarraCuda 2TB SATA-III 7200RPM 64MB
PSU : Seasonic Focus+, 80+ Gold, 750W

Va multumesc mult de ajutor!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Eroarea poate fi de tip software sau hardware:
Ca software:
-Incearca sa instalezi toate driverele de pe placa de baza: https://www.gigabyte.com/Motherboard/X470-AORUS-ULTRA-GAMING-rev-10#kf
-Un sistem curat de pe Microsoft, nu conteaza daca-l activezi sau nu, sa fie la zi.
-Ultimele drivere la placa video si la tot ce poti
-Programele necesare, runtime-urile instalate
Hardware:
-Verifica temperatura la procesor (core temp) la placa video (gpu temp)
-Verifica hdd-ul cu hdd sentinel, hd tune etc.
-Verifica sa fie conectate toate cablurile corect
-Fa-i un update la bios sa-ti fie mai buna compatibilitatea componentelor
Ce ai tu indica o problema de windows sau de hard in cele mai intalnite cazuri, dar poate fi de la orice.

| AmValoareSiMaJocKappa explică (pentru CM7YRE):

Multumesc. De ceva timp nu am mai avut probleme cu PC-ul. Ruleaza tot fara probleme. L-am stins normal (exact ca atunci cand aveam probleme) si de fiecare data cand l-am aprins a luat Windows-ul fara nicio problema. Precizez ca asta este si prima data cand am instalat Windows-ul de pe site-ul de la Microsoft. Inainte il aveam instalat de pe stick si avea probleme. Nu stiu daca este posibil sa fie din cauza stick-ului, dar de la ultima instalare de pe site-ul Microsoft nu am mai avut probleme.

La BIOS am ultimul update, de fapt ultimul update care ma lasa sa il instalez, habar n-am de ce, dar nu il pot instala pe ultimul.
Driverele celorlalte componente sunt up to date.
Temperatura procesorului este cam mare, totusi este normal, deoarece am coolerul stock la el. O sa imi iau cand o sa pot face inca un sacrifiu de bani un cooler bun de la CoolerMaster pe lichid facut special pentru OC deoarece vreau sa-i fac OC (in momentul de fata nu ii fac OC). Temperatura placii video este ok. Nici nu stiu cum poate fi asa de buna. Placa video atinge maxim 65-70 de grade in jocuri cu RTX ON, ceea ce ma mira.

Oricum, iti multumesc mult de sfaturi! happy

| CM7YRE a răspuns (pentru AmValoareSiMaJocKappa):

Cu placere, bine ca ti-ai rezolvat. Zi frumoasa sa ai, si, cand ai intrebari, poti da direct mesaj si te ajut cu sfaturi, idei!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prepara un alt kit de instalare windows (pe DVD sau stick), DAR calculatorul sa fie sigur fara virusi.
De asemenea, scaneaza si suportul pecare este kit-ul de instalare!

| GPA a răspuns:

Https://webforpc.com/......-bit-iso/.

Încearcă să arzi altă versiune Windows 10 pe stick sau pe CD.

Pentru stick folosești Rufus : https://www.google.com/......https?/url

Pentru CD : https://www.go4it.ro/download/utilitare-sistem/nero-9-free-4772889/

Când arzi, folosești cea mai mică viteză de scriere, valabil și la Rufus (nu dai quick format). Posibil stick-ul să corupă fișierele la scriere. Testează pe CD, e compatibil cu toate sistemele.

| bonico a răspuns:

Tocmai ce era mai important nu ai scris : Motherboard-ul aka "placa de baza".

| AmValoareSiMaJocKappa explică (pentru bonico):

"MOBO" este prescurtare de la MOtherBOard happy.

| Harasaky a răspuns:

Hardul este mort isi pierde memoria repede schimba ti hardul la fel am patit si eu?

| heyyello a răspuns:

Nu știu, nu am întâlnit această problemă, dar poți să te duci cu el la un service. Nu cred că nu poate să suporte Windows 10, are niste specificații destul de bune.

| AmValoareSiMaJocKappa explică:

Se pare ca nu ai inteles ce am spus…

| ziftode a răspuns (pentru AmValoareSiMaJocKappa):

Nu,
ce intelegi prin "reset la placa de baza"?