| anonim_4396 a întrebat:

De mult timp doresc sa stiu daca am si eu in configuratia mea ( PC-UL ) multi-gpu. Nu prea stiu ce inseamna acest lucru, doar ma duce cu gandul la mai multe placi video. Ar putea sa-mi raspunda cineva " experimentat " ce inseamna acest lucru si cum creste performanta in gaming?

Răspuns Câştigător
| ArminC a răspuns:

MultiGPU = SLI / Crossfire(NVIDIA/AMD) adica 2 sau mai multe placi video pe placa de baza (×2 mai multa performanta daca sunt aceleasi modele) tine cont ca mai multe jocuri nu suporta acest modul si daca pcul tau este sub 4.000 lei e putin probabil sa ajung un sli/crossfire (Multe jocuri sunt dependente de procesor deci poti sa ai si multigpu dar daca ai procesorul sabut, degeaba) daca nu te-am lamurit cauta pe net despre Nvidia SLI/AMD Crossfire