| SteauaStelelor a întrebat:

Salutare TPU
Deci saptamana trecuta a olouat foarte rau si cand a fulgerat mi sa stins dintro data calculatorul..cand am vrut sa il pornesc nu mai gasea hdd. am repornit pcul,am scos si nagat cablurile de la hdd, l-am pus si pe alt pc si tot la fel face. sad
De la ce sa fie

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E o vorba: "cel mai slab cedeaza". S-a dus HDD-ul. Altul sau daca gasesti pe cineva sa schimbe placa de pe spatele HDD-ului ( Cea cu circuitele).

| K0sti a răspuns:

Pai si daca l-ai pus si pe alt calculator si tot nu merge, ce ai dedus tu de aici? E greu cu deductiile?

| pbsolver a răspuns (pentru K0sti):

Indicat ar fi fost sa-si cumpere o sursa de alimentare cu protectie la supratensiune... in felu' asta nu i se mai ard componentele la astfel de evenimente...

| K0sti a răspuns (pentru pbsolver):

Pentru fulgere nu exista protectie, poti sa ai tu cea mai a dracu sursa! Cand s-or descarca cateva mii de volti prin cablul de retea sau prin reteaua de 220 V...se duce drac si mama ei de sursa cu protectiile ei cu tot!

| SteauaStelelor explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. acum am luat alt hdd dar am alta problemă..stau ce stau pe un joc si imi ''ingheață'' pc-ul si trebuie sa il restartez forțat? Din ce cauza sa fie?

| pbsolver a răspuns (pentru K0sti):

Discutam despre ce? despre cazul cand un fulger iti pica fix in pc?

| K0sti a răspuns (pentru pbsolver):

Nu neaparat, aia e belea mare, dar stii cata energie statica se acumuleaza pe un cablu de la RDS de vreo 30m tras intre doua blocuri in timpul unei furtuni? Nu vrei sa stii! Pe unde crezi ca se descarca energia aia? La fel si pe firele de tensiune dintre stalpi!