| BigIon a întrebat:

Salutare TPU detin un laptop Acer aspire 5738, zilele astea mam decis sa il curat ca de obicei, aproape in fiecare luna, lam desfacut complet de la a la z, si am scos si bateria de la bios sau cum ii spune, lam curatat bine cu pensula si spay de laptop, am curatat pasta termica pentru prima oara. De obecei numa de praf il curatam da acuma am zis ca sal fac tot, am pus pasta cate un puntc destul de mult la mijloc la proccesor ai la placa video si unde mai era pusa pasta, lam montat la loc, am conectat toate cablurile, si iam dat drumul se aprinde toate becurile ce are laptopu se aude ventilatorul tot dar nu mai se aprinde monitorul, mentionez ca ecranul laptopului e spart, e conectat la alt monitor, ce poate fi cauza sa nu se mai aprinda? e prima data cand mi se intampla asa ceva. O fi de la bateria aia mica ce am scoso? De la pasta termica? Ca gb ram si hardul cu bine curatate.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este adevarat ca o astfel de scula se curata periodic, dar tu ai exagerat: totusi laptop-ul nu este un bebelus. Daca inainte de a-l curate monitorul se aprindea, verifica din nou legaturile si in special cele de la placa video.

| pbsolver a răspuns:

Nu uita ca in timp ce functioneaza, sa apesi combinatia Fn+F5 (parca) pentru a activa monitorul extern

| BigIon explică:

Mergea bine inainte sal curat ultima data, dar vreau sa spun ca am scos bateria aia mixca de 3v sau de cat era pentru prima data afara de cand am laptopu, dar de cand am scos-o nu mai functioneaza, si am citit pe google ca se reseteaza bios cand o scoti, acuma se aprinde leduri din el si restul nu mai
Merge nici ecranu nu se vede in negru, nici tastatura nici mouse nu se mai aprind decat ledurile din el si gata

| BigIon explică:

Mergea bine inainte sal curat ultima data, dar vreau sa spun ca am scos bateria aia mica de 3v sau de cat era pentru prima data afara de cand am laptopu, dar de cand am scos-o nu mai functioneaza, si am citit pe google ca se reseteaza bios cand o scoti, acuma se aprinde leduri din el si restul nu mai functioneaza nici mesaju de inceput de la Acer
Merge nici ecranu nu se vede in negru, nici tastatura nici mouse nu se mai aprind decat ledurile din el si gata