| MarianVio a întrebat:

Detin un sistem format din urmatoarele componente.
1. Placa de baza MSI G41 S03
2. Procesor Intel Xeon E5450 (4*3.2 GHZ 1400 Mhz FSB)
3. 8 Gb Ram DDR 3 1400 Mhz
4. Placa video AMD RADEON HD 6970 1 GB 256 bit adusa prin oc la 5000 MHZ
5. SSD Adata Kingston de 120 GB pentru sistemul de operare (Windows 10 Pro 2018 Relase)
6. 2 x HDD WD 320 GB (320x2) ambele cu 7200 RPM
7. Sursa de 450 W Corsarire cu certificare bronz 80+

Placa de baza are un comutator pe ea pentru suport OC. Problema este ca nu pot ridica frecventa procesorlui mai sus de 3.2 GHZ, desi pe net sunt sute de tutoriale cu reusite ale unui OC mare pe acest procesor. La mine ce se intampla de nu merge. Tin sa mentionez ca am biosul updatat la zi, altfel nu puteam instala windows 10 pe acest sistem.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Inteleg, deci, sunt BATA IN OC, recunosc!
DAR, OC nu se face in proc, ci in placa de baza... cu toate ca nu am facut OC, totusi, am vazut placi de baza care se declarau ca faceau aia si ailalta (inclusiv OC) si de fapt era fake grupa mare

sunt multe videoz pe uTube cu placa ta de baza? big grin

5 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Nu vreau sa te intreb "de ce OC?"
dar observ

Xeon e un procesor de server, ca server performanta trebuie sa fie ridicata (xeon au cel mai mult cache) dar cel mai important aspect este...
S T A B I L I T A T E A!

OC este un lucru instabil prin definitie... asa ca...

moment in care se ridica o intrebare evidenta... ce te face sa crezi ca poti overclocka un xeon?!?

| MarianVio explică (pentru ziftode):

Sunt zeci de tutoriale pe Youtube unde s-au facut teste de overclock pe acest procesor si chiar s-a ajuns la o frecventa stabila si de 4.5 GHZ

| ziftode a răspuns (pentru MarianVio):

Inteleg, deci, sunt BATA IN OC, recunosc!
DAR, OC nu se face in proc, ci in placa de baza... cu toate ca nu am facut OC, totusi, am vazut placi de baza care se declarau ca faceau aia si ailalta (inclusiv OC) si de fapt era fake grupa mare

sunt multe videoz pe uTube cu placa ta de baza? big grin

| IFeelS0Alone a răspuns:

Trebuie sa ai un cooler aftermarket pentru frecvente mari. Instaleaza un cooler mai mare si incearca iar. Daca ai coolerul stock normal ca nu poti face OC deoarece ventilatorul ce vine cu processorul nu este pentru oc. Iar processorul se incalzeste foarte usor.

| ziftode a răspuns (pentru IFeelS0Alone):

La nivel de ABSOLUT sincer, SUGI!

POTI SA NU AI COOLER DELOC, ABSOLUT DELOC, si iti merge 5-10 secunde dupa care bubuie,... MAI EXACT

coolerul e o solutie de mentinere DUPA OC, nu, NU ARE NICI IN CLIN NICI PE MANECA CU NICI UN FEL DE {{{UNLOCK OC}}}

tipu' face acelasi lucru cu mine VREA SA TE DESCURAJEZE, numai ca el face asta MINTIND DE INGHEATA APELE!

| MarianVio explică (pentru IFeelS0Alone):

Una la mana, nu folosesc cooler stock, mai ales ca vorbim de OC.
Folosesc un Cooler Zalman cu racire pe lichid. Problema ori este la procesor, posibil sa fie blocat in oc, ori de la placa de baza deoarece creste frecventa memoriilor ram peste limita suportata de placa de baza si posibil ca placa de baza sa porneasca din aceasta cauza, chiar nu stiu, dar de cooler sigur nu e, in 10 secunde cel mult placa de baza se oprea