| anonim_4396 a întrebat:

big grinImi puteti explica si mie careva de ce pe unele unitati merge mai bine Windows 7 decat XP?straight faceChiar nu inteleg...nu are sens! rolling eyesAm un prieten care avea Windows 7 si a avut o problema, m-a chemat pe mine sa ii bag XP si mergea ingrozitor de greu desi are unitatea destul de buna (4GB RAM DDR2, procesor AMD Sempron de 2GHz, placa video de 2GB PCI-E, hard-disk de 320GB), am ramas in dubii pentru ca la mine merge mult mai bine XP-ul (768MB DDR1, procesor AMD Sempron 2400+ de 1. 66GHz, placa video 64MB AGP, hard-disk de 160GB)!straight faceCare credeti ca ar fi problema? Eu ma gandeam ca ar putea fi de la drivere (am instalat driverele originale de pe CD-urile lui)...nu stiu ce sa zic, voi?thinking

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Iti zic eu care e problema. Windows xp e din 2002-2003. E logic ca sa mearga mai bine pe harburi de unitati.
Daca vrei, sa incerci si cu windows 98, sa vezi ca tot la tine ruleaza mai bine decat la el.
Cu cat pc-ule mai performant, cu atat ai nevoie d eun sistem de operare mai nou care sa nu puna probleme, sa nu limiteze capacitatile si sa poata lucra cu instructiuni noi la procesor, sa fie capabil sa utilizeze tot ce ofera sistemul. Altfel, se incurca in toate aceste "noutati" si se misca extrem de prost.

| CannabisFan a răspuns (pentru sltlp):

Da dar din tot sistemul lui procesorul e cel mai slab...AMD Sempron 3600+ cred de 2.00 GHz fix (single-core, un singur nucleu) iar al meu e AMD Sempron 2400+ de 1.66 GHz, si suna ciudat, ma gandeam ca procesorul are un impact major asupra sistemului si ca ii va merge bine XP-ul deoarece procesorul e praf, trebuie' sa recunoastem!straight faceDar nu e asa, 7-le ii merge mult mai bine!laughingS-ar putea sa aive legatura cu memoria RAM aici, chiar nu stiu!thinking In orice caz Windows-ul e pe 32bit, oare o sa-mi mearga si mie 7-le pe jafu' meu, sau mai bine ma potolesc (768MB RAM DDR1, procesor AMD Sempron 2400+ 1. 66GHz, hard-disk 160GB, placa de baza din 2004, placa video nVidia GeForce4 MX4000 de 64MB pe slot AGP x8)!laughing

3 răspunsuri:
| NewTerminator a răspuns:

Pai e posibil sa nu il fi formatat corect(sa aiba o partitie prea mica pentru xp si astfel el nu a instalat toate chestiile si de aia merge greu.
Incearca sai descarci driverele de pe situl producatorilor si apoi formateazail complet cu o repartizare si partitia cu windowsul faio de 50gb si destul cum vrea el. n-are cum sa nu mearga.
ATENTIE! inainte de formatare sa isi salveze ce vrea sa pastreze de pe celelalte partitii ca se sterge.

alta cauza ar fi ca atunci cand de pune sa selectezi ntfs sau ntfs quick tu oi fi selectat ntfs quick ceea ce e mai proasta decat ntfs.
alta cauza ar fi ca nu ai sters complet windowsul existent deja. ca sa faci asta, cel mai bine e atunci cand te pune sa alegi unde sa se instaleze e sa ii dai sa alegi tu partitia si acolo sa stergi c-ul si sa il refaci. asa sigur stergi tot. treaba asta merge doar cada formatezi din bios, nu daca instalezi normal cum e facut cd.

| CannabisFan a răspuns (pentru NewTerminator):

Am bagat 100GB in C unde am instalat XP-ul, e de ajuns!oh go onIar in cealalta partitie restul!happySi i-am dat formatare rapida...recunosc,NTFS Quick!straight faceAm inteles ca nu are nicio treaba daca dau NTFS sau NTFS Quick, asa mi-a spus un baiat mai mare si mai priceput!laughingPentru ca daca dau NTFS dureaza mai mult deoarece formateaza hard-ul (partitia) si incearca sa il testeze de erori in acelasi timp, iar daca are erori esueaza formatarea si daca are hard bun nu are rost sa dau NTFS sa mi-l testeze, dau NTFS Quick si doar il formateaza... ceea ce am nevoie de fapt!happy