| JeKyLl a întrebat:

Salutare TPU!

Doresc să conectez un telefon la un TV care nu este Smart TV. Am văzut la cineva că folosește un cablu HDMI care este conectat la TV și priză ( este băgat în priză). Cum se numește acel dispozitiv?

Răspuns Câştigător
| Daz01 a răspuns:

Jucăria despre care vorbești cred că este un Stick TV precum cel de la Google sau Amazon. Această jucărie îți transformă Tv-u vechi într-un SmartTV, stikul funcționând ca un dispozitiv ce redă imaginea pe ecranul TV-ului.

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Cablu hdmi de telefon cu alimentare
https://cablu-conector.compari.ro/i-tec/c31dual4khdmi-p446679054/
(asta nu are alimentare)

| dinaprilie a răspuns:

Salut, poti incerca un dispozitiv de tipul Chromecast ( vezi si altele de tipul asemanator ).

| CIaudiu a răspuns:

Salut. Nu este musai sa aiba alimentare, si nici nu stiu cum se cheama. Este de ajuns sa iei un cablu care la un capat are un conector HDMI si la celalat Type-C sau Micro-USB (Depinde ce conector ai la telefon).
Dupa ce conectezi cablul la tv si la telefon, din meniul televizorului selectezi sursa HDMI.