| Vendrill a întrebat:

Salutare TPU. exista un sistem sau un intrument de masurare a presiunii ce iese dintr-o teava de exemplu de la distanta mai mare de 5 metrii?
Deci, am un obiect sa zicem unde introduc un furtun cu presiune de 6 bari iar pe partea cealalta a obiectului presiunea variaza si obiectul e la o distanta de 5 metrii fata de mine,eu vreau sa masor presiunea ce variaza, cum pot afla?

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce spui tu nu prea gasesti,adica ceva sa poti masura presiunea unui lichid,aer,afalate intr-un furtun,butelie etc.
Cred ca nici nu prea ai cum,nu stiu daca asa ceva exista,adica de la distanta si fara senzori in acel loc cu presiune sa stii asta.

Ce poti face este sa montezi un sensor de presiune in acea butelie,furtun,apoi cu alt aparat sa citesti preiunea,altfel nu ai cum.
Ori ai putea monta un manomentru si vezi presiunea,asta este cea mai simpla si ieftina metoda, te costa f putin, doar cit costa acel manometru.
Deci montezi manopmetru pe un furtunas subtire, acel furtunas subtire il montezi la capatul alantu la furtun sau butelie, dupa caz, asa citesti presiunea la distanta de 5 metri.

Deci te costa furtunasu ala si manometru,aia e tot,eventual cateva coliere cu care prinzi manomentru si furtunu.

Instrumentele is f scumpe,mai ales alea ce au sensori, numa un sensor de ala te costa balamuc.
Poti face rost de sensor de la rotile masinilor, chestia e cu ce le citesti laughing deci trebuie sa ai si un computer ceva, o placa de asta care sa poata citi acel sensor.

Cel mai la indemina este furtunas cu manometru, mai simplu, rapid si tot ce vrei.

| IceRope a răspuns:

Poți afla presiunea montând un manometru pentru apă. Găsești la magazinele de profil.

| relian a răspuns (pentru IceRope):

Complicat cu manometrele astea,sau cum so mai numi.
Am aflayt ca de fapt nu se numesc manometre laughing ca se numesc Traductoare si is de mai multe tipuri,dar lumea le numeste pe toate manometre cai mai simplu.
In sf nici eu nu stiam,ce am aflat acu,desi am zis ca nu caut,m-a pus cine m-a pus sa m,a uit dupa instrumente de masurat presiunea laughing
Manometrele si baromentrele,de fapt is altceva,arata si stau pe loc, nu le misti asa sa le iei cu tine.Asata e si la frigidere le spunem frigidere desi is altceva laughing lumea asa sa obisnuit.Scuze ca am scris la tine, sper ca nu te superi.

| Vendrill explică (pentru relian):

Nu am cum sa montez nimic si nici cu calcule matematice nu merge, o oala goala are 85 de tone si poate sa ajunga la 1600+grade Celsius cand are otel in ea, s-ar topi orice aparat montat, orificiul are diametrul de 10-20 de cm, ideea e ca vine oala goala cu orificiul blocat cu otel sau zgura, treaba mea e sa-l curat cu oxigen ca sa iasa presiunea necesara si de asta incerc sa aflu ce presiune iese pe orificiu

| relian a răspuns (pentru Vendrill):

Momntezi,sudseti o teava cum am zis, sa nu spui ca se topeste teava la 1600 grade, otelul se topeste la 3 mii si de grade, deci teava sudata si apoi la capat manometru, poti citi fara probleme.Pui un manometru din ala ce ramane blocat la pres maxima.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cam ambiguă întrebarea. Din ce am dedus, ai nevoie de un senzor local, cu o interfață bluetooth (dacă ai nevoie doar de 5m) sau radio, pentru distanțe mai mari. Sunt sisteme cu tehnologie LoRa care îți transmit și la 5 km.
https://www.se.com/......-networks/

| Vendrill explică (pentru MihaiSpeedster):

Nu pot sa montez un senzor local, lucrez metalurgie, este vorba de oalele care se toarna otel in ele, la fundul oalei este un orificiu care iese o anumita presiune de gaz, oala goala fara otel are 800 de grade si vreau sa stiu ce presiune iese din orificiu de asta vreau la o distanta mai mare, ma gandeam la ceva laser daca s-a inventat vreo ceva cum are fi pirometrul pentru temperatura

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Vendrill):

Ok, deci senzor local nu e fezabil... Avand in vedere temperatura ridicata, nu cred ca poti adapta senzori, manometre, etc. Poti sa instalezi un tub pitot, sau venturi? Nu ma pricep prea bine la mecanica fluidelor, dar cred ca poti deriva presiunea din diferenta de nivele dintr-un tub pitot

| relian a răspuns (pentru Vendrill):

Si cu cde te ajuta sa stii ce presiune iese de acolo? Daca cunosti capacitatea acelei oale ce spui,stii ce volum de aer ai in acea oala.

Avind in vedere ca aerul este un gaz,cunoscind temperatura, poti afla presiunea f usor.
Deci stii volum de gaz din acea oala, de aer, trebuie sa stii temperatura otelului, asa vei afla presiunea la care se ridica acel aer aflat in oala.

Conform cu legea gazelor la temp mare, creste si presiunea deci trebuie sa cauti un tabel ceva cu chestia asta aerul atmosferic relatia dintre temp si presiune.
Cam asa poti afla.Chestia este ca aerul ala iese, deci trebuie sa cunosti si diametru acelui orificiu, sa poti calcula aerul care iese, asa afli ce presiune are aerul care iese prin acel orificiu.

Deci is chestiui matematice de calculat, cauta pe alde Sabin sau inferno ei se opcupau cu calcule matematice, poate stiu ei mai bine matematica si te poate ajuta.
Ori cauta tu pe net si poate gasesti.Eu nu stiu,as putea sa caut,dar sincer nu ma intereseaza chestiile astea,cel putin nu imi bat capu.
Daca stiam deja cu placere tias fi spus.

Vad una intrebi,ma refer ca si intrebare,alta de fapt vrei sa afli laughing Cu alte cuvinte in intrebare spui despre furtune,acum dupa ce omu iti sugereaza ceva, stai asa ca de fapt nu poti monta sensori ca acolo se toarna otel.
Dar cum montai acel furtunas? Tu asa ai scris in intrebare dai exemplu acolo de furtune de presiuni.
Acu o dai la intors ca torni otel si nu ai cum, e bun si asa rau laughing deci sa stii presiunea se afla prin calcule, nu vad ce materiale ar rezista la temperaturi de mii de grade.

Hai ca te ajut tot eu. Faci exact cum am zis montezi la acel orificiu, oala ce ai acolo o teava din otel subire de citi metri ai nevoie si la capat pui manometru.
Teava aia de otel subtire sigur rezista si la mai mult de 800, rezista la mii de grade 2-3 mii, la 3 mii si ceva se topeste otelu, deci poti monta teava si manomentru si sa vezi presiunea.
Deci mai bun ca o teava de metal nu vad alta solutie.Ce tot ii tragi cu sensorul ala nu vad.
Deci deja ai rezolvat problema, sudezi la acel orificiu o tevusca sutire, pui la capat manometru si ai terminat lucrarea laughing
Ups stai asa ca nu ai spus din ce este oala aia facuta.Acu realizez ca oalele alea is din ceva argila corect? Ori chiar daca is otel is c aptusite cu argila sau ce se foloseste la turnatorie ca forme.

Deci tot e rezolvata treaba, ai oala de otel fonta cei acolo sudezi teava aia si ai rezolbvat.
Ceva intrebari mai ai? Hai ca pe asta tiam dreso, trebuie sa faci cinste laughing