| DarkMirror a întrebat:

Exista vreun program sau facilitate windows ca eu, sa fac o comanda speciala in cmd si sa mi se deschida un anumit program?
Exemplu: vreau sa mi se deschida C:\Users\Administrator\Desktop\Google Chrome. lnk, deschid command prompt scriu "chrome" si mie se deschide.
Va rog mult ca eu folosesc mult cmd, dar n-am reusit sa gasesc aceasta facilitate. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Deschide cmd si scrie asa:
cd "C:\windows"
echo start /d "C:\Program Files\Mozilla Firefox" firefox.exe > firefox.bat
Acum cand o sa scrii firefox in cmd, o sa porneasca firefox.
Daca nu iti place sa creezi fisierele in windows, creeaza un nou director si adaugal la environment variables la %path% si o sa poti pune.bat-urile acolo, pentru rularea ulterioara.
Am testat pe win7, e posibil sa difere comanda de "start" pe alte windowsuri.

1 răspuns:
| DarkMirror explică:

Ms frate.Esti tare.Pe windows 7 ultimate nu-mi merge da am rezolvat.Pe ultimate am setat cmd-u sa intre in xp mode si merge.Ms multwinking