| Costi21FTW a întrebat:

Foloseste la ceva codul de bare de pe spatele pasaportului pentru ca pasaportul meu e vechi si nu se mai intelege nimic din el si vreau sa stiu daca imi trebuie la ceva acel cod de bare cand imi verifica actele la aeroport. Ajutor repede va rog!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pasaportul tau este vechi, inseamna ca este expirat si trebuie facut altul nou.
Daca este atat de degradat incat sa nu se mai vada codul de bare, care este vital la un pasaport, atunci mergi sa ti-l schimbi la serviciul pasapoarte, pentru ca vei avea supriza sa fii refuzat in aeroport.

| Costi21FTW explică (pentru Violleta2022):

Nu este expirat, inca este valabil dar pe spatele lui este acel cod de bare si seria. Seria este in regula se vede dar codul de bare este putin deteriorat pe mijloc si nu se intelege mai nimic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti scaneaza nimeni codul de bare. Pasapoartele au un cip in ele si ala e important

| Costi21FTW explică (pentru suntserios):

Deci codul de bare care este pe spate si seria nu folosesc la nimic. Este important prima pagina unde am poza si tot

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costi21FTW):

Codul de bare este extrem de important, ca ala se scaneaza. Fara el, pasaportul nu este valid.

| Costi21FTW explică (pentru Violleta2022):

Si eu nu pot verifica acel pasaport doar cu seria? Fara codul de bare pe care nu il mai am ca este deteriorat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costi21FTW):

Tu nu ai cititor de cod de bare, ca al Politiei sau a celor de la serviciul de pasapoarte.
Acum, cand ajungi la vama, pasaportul este scanat pe codul de bare si apare automat in computerul lor toate datele tale.
Daca pasaportul sau cartea de identitate sunt deteriorate, ai obligatia sa mergi sa-l schimbi, pentru ca, vei avea o surpiza mare, ca la vama sa nu poti trece din cauza ca nu-i vizibil.
Nu glumesc, chiar este o problema cu codul de mare deteriorat.

| Costi21FTW explică (pentru Violleta2022):

Pai eu stiam ca daca ai pasaport biometric iti scaneaza cipul de pe prima pagina

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costi21FTW):

Baiatul asta are pasaport vechi, cu codul de bare, nu cu microcip

| Costi21FTW explică (pentru Violleta2022):

A de aia zice el asa, deci ca sa fie clar eu am pasaport nou biometric cu cip si vreau sa stiu daca codul de bare care se afla pe spatele pasaportului cu tot cu serie e de folos la ceva, ca seria e si in pasaport dar ala nu

| istoc2010 a răspuns:

Nu ai nevoie de acel cod de bare!
Prima pagina unde e poza e importanta. si sa nu fie expirat.

| Costi21FTW explică:

Si in plus am un pasaport biometric de acea intreb