| mariusik23shadOw a întrebat:

. intentionez sa achizitionez un pc de gaming + monitor : buget pc pana in 4.500 si monitor m-am gandit intre :http://www.pcgarage.ro/compara/491583,520545,530081,7377 sau sa ma intind pana la BenQ GW24*0HM?
P.S monitorul il voi achizitiona separat
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1. Idem
2. Pe unele site-uri nu, pe altele aparent da. Oricum iti zic din experienta ca profitul e aproape 0(mai e si ideea cu incercarea moarte n'are), deoarece majoritatea doar intreaba. si atat. Si zic asta deoarece am mai bine de 2 ani de cand raspund aici. Practica e folosita de toti. unii o folosesc abuziv dar na... Treaba asta cu voucherele merge mai bine pe alte site-uri, unde iti poti permite sa promovezi frumos intr-o semnatura si e cu un impact mai mare decat asa dar daca nu vrea nimeni de la TPU sa puna asa ceva(am cerut doar).
3.a. Merita si nu prea. Oricum nu o sa te deranjeze cablurile.
b. 3 ok si z5 plus. Cel putin la ce am pus eu, as fi ales un z9 plus dar iar sarea pretul... si asa am depasit 4500.
c. Da, ajunge. Am pus r9 290 dar cu racirea aia deoarece incape in buget. Iar diferenta de performanta e oarecum... vizibila. Oricum, la ce e la ora actuala pe piata cu ambele duci la ultra fara probleme.
d. Diferenta de la 4440 la 4570 merita. Dar sa dai inca 150 lei pentru 0.2 ghz nu merita.
Varianta cu k este pentru overclock. In rest, idem. Daca alegi varianta de oc, trebuie schimbata placa de baza cu una mai solida si capabila de asa ceva. Sa nu mai zic de cooler si chiar alta sursa daca vrei sa depasesti 4.5.5 ghz.
. In gaming, da, i7 =i5. Cel putin pana acum asa a fost.
Amd. poate doar 8320 sau 8350. Dar consuma mai mult. Musai cooler la ele deoarece cel stock e un mic... tractor(as).
Mai depinde si de joc, de optimizare, etc. Intr-un fel, un Amd o sa te avantajeze deoarece noile console is numai cu amd+radeon. Clar ca o sa apara optimizare pe octocore. Dar fiecare cu ce doreste.
Mai jos o varianta cu amd. Poti sa pui si 8320, cu ceva oc ajungi la nivelul lui 8350.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/797133/

8 răspunsuri:
| Lex169 a răspuns:

Ai putea lua un calculator ok asa:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/561356/
Poti sa schimbi placa video si ramii, dar in rest este un sistem perfect pentru gaming si pentru pasionatii de OC.

| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Iti dau in ordine care sunt cele mai bune si la preturi avantajoase nu exagerez prea mult cu sumele si ma limitez la bugtul 4.500 Lei.
Oricum iti dau o lista mica de la cele mai bune la cele mai putin mai bune cu preturi convenabile.
Monitor:
http://bit.ly/1cUnABJ
http://bit.ly/1ab8zKR
http://bit.ly/1ab90F8
http://bit.ly/1ab95J1

Calculator (PC).
http://bit.ly/1ab9WsW
http://bit.ly/1abannc
http://bit.ly/1cUpjqC
http://bit.ly/1abaCie

Sunt cele mai bune la pc foarte multe dintre ele si produse am cautat dar stocurile au fost epuizate (Altex, Flanco...).
Doar la Emag sunt cateva pe stopc sper sa iti placa si daca vrei sa cumperi iti vine comanda in 24-48 ore.
Sarbatori Fericite.

| mariusik23shadOw explică:

1) Sarbatori Fericite si voua
2) este voie postarea prin siteuri prin care faceti profit?
3)a) merita varianta modulara la acea sursa?
b)la carcasa asi prefera un z5plus (este okey?)
c) as spune ca un gtx770 ar ajunge (parerea mea. ce spui?)
d) daca tot as lua 4570 si nu 4440 sa aleg mai bine 4670?(si inca ceva intre 4670 si 4670k este doar posibilitatea de oc diferenta? si inca ceva INTEL(i5=i7 in gaming nu?) sau AMD.big grinmultumesc mult si as aprecia daca mi-ai putea raspunde al interbari

| mariusik23shadOw explică (pentru sltlp):

Multumesc mult! insa vreau sa stiu simplu AMD sau INTEL pentru GAMING!(probabil o sa si filmez un gameplay la cateva jocuri ) si mai exact modelul de ex. INTEL : 4440 i5 sau AMD fx8350 adica nu le am asa bine cu OC deci nu voi face plus ca oc nu ajuta in gaming

| sltlp a răspuns (pentru mariusik23shadOw):

Daca spui ca mai si filmezi, mergi pe fx 8350. Stiu ca au facut unii teste si fx-ul a iesit cu mult mai bine aici.
Si te ajuta overclock-ul usor in gaming. Dar... cum ziceam... usor.

| mariusik23shadOw explică (pentru sltlp):

Deci 8350 nu 8320? si daca nu voi face OC pot ramane pe cel stoc sau trebuie un aftermarket (oricum stiu ca este acel depcool la ~100 ron si este bun daca nu faci OC

| sltlp a răspuns (pentru mariusik23shadOw):

Eu ampus ala la 200 lei deoarece incapea usor in carcasa, si era potrivit si pentru oc(zalman z5 suprota maxim 150mm inaltime la cooler).
Am pus unul aftermarket deoarece cel stock e cam galagios.
Overclock o sa inveti tu. Poate nu acum, dar in 1-2 ani tot o sa vrei sa faci, stiind ca exista potential laughing.
Cat despre 8350/8320. Alege-l pe care vrei. Daca vrei mai mult oc, 8350. Daca nu o sa vrei prea mult, mergi pe 8320(care oricum, in 2 minute il aduci la nivelul unui 8350).

| sltlp a răspuns (pentru mariusik23shadOw):

1. Idem
2. Pe unele site-uri nu, pe altele aparent da. Oricum iti zic din experienta ca profitul e aproape 0(mai e si ideea cu incercarea moarte n'are), deoarece majoritatea doar intreaba. si atat. Si zic asta deoarece am mai bine de 2 ani de cand raspund aici. Practica e folosita de toti. unii o folosesc abuziv dar na... Treaba asta cu voucherele merge mai bine pe alte site-uri, unde iti poti permite sa promovezi frumos intr-o semnatura si e cu un impact mai mare decat asa dar daca nu vrea nimeni de la TPU sa puna asa ceva(am cerut doar).
3.a. Merita si nu prea. Oricum nu o sa te deranjeze cablurile.
b. 3 ok si z5 plus. Cel putin la ce am pus eu, as fi ales un z9 plus dar iar sarea pretul... si asa am depasit 4500.
c. Da, ajunge. Am pus r9 290 dar cu racirea aia deoarece incape in buget. Iar diferenta de performanta e oarecum... vizibila. Oricum, la ce e la ora actuala pe piata cu ambele duci la ultra fara probleme.
d. Diferenta de la 4440 la 4570 merita. Dar sa dai inca 150 lei pentru 0.2 ghz nu merita.
Varianta cu k este pentru overclock. In rest, idem. Daca alegi varianta de oc, trebuie schimbata placa de baza cu una mai solida si capabila de asa ceva. Sa nu mai zic de cooler si chiar alta sursa daca vrei sa depasesti 4.5.5 ghz.
. In gaming, da, i7 =i5. Cel putin pana acum asa a fost.
Amd. poate doar 8320 sau 8350. Dar consuma mai mult. Musai cooler la ele deoarece cel stock e un mic... tractor(as).
Mai depinde si de joc, de optimizare, etc. Intr-un fel, un Amd o sa te avantajeze deoarece noile console is numai cu amd+radeon. Clar ca o sa apara optimizare pe octocore. Dar fiecare cu ce doreste.
Mai jos o varianta cu amd. Poti sa pui si 8320, cu ceva oc ajungi la nivelul lui 8350.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/797133/