| NeneaFane a întrebat:

Salutare,TPU! Ma uitam la noile modele de telefoane și la aspect au început să-mi atragă atenția ca sa cumpăr unul dintre ele.eu am un iPhone 7 plus,telefonul este super bun la toate capitolele,mai puțin la făcutul portretelor pe timp de noapte. Ma gândeam sa îmi iau un iPhone X,dar ma da puțin in spate doar gândul ca nu este capabil sa facă nimic in plus fata de telefonul pe care îl am acum cu excepția portretului pe camera frontala, care mi se pare util.acest aspect nu prea ma face sa îl vând pe asta și sa mai pun vreo 3500 de lei ca fac portret frontal laughing oare când o sa vina și cei de la Apple sau Samsung cu ceva nou? Cu ceva nou vin de fiecare data,anual, dar acel nou nu este util la nimic.pentru ce naiba bluetooth 5.0 când eu n-am mai folosit aceasta funcție din 2009? Mie treaba aia cu scanarea fetei pentru deblocare nu mi se pare deloc ok.de exemplu daca sunt beat laughing și vreau sa îl deblochez cum naiba procedez!? Sau cum naiba îl deblochez fără prea mult efort pe timp de noapte!? Când am luat iPhone 7 plus aveam 6 plus, dar l-am schimbat pe ăla doar ca părea mai ok asta.singurele diferențe s au simțit la camere, acesta fiind principalul motiv pentru update și al doilea motiv fiind procesorul care ma făcea sa plâng când auzeam de 1 GHz...gen cum era s2, cred laughing sa aștept pana la anul pentru a vedea iPhone 9 plus sau iPhone x 2 sau mai știu eu cu ce denumire sau sa iau acum iPhone 8 plus sau X?

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Daca ai avut terminale Apple o sa continui cu aceeasi marca. trebuie sa intelegi ca Apple nu e fabricantul ce a "inventat" face id care in ceea ce ma priveste nu merita 1200 euro.
nu de mult mi-am cumparat one plus 5T. are face id si e mai rapid in deblocare ca si iphone X.
are 8gb ram, 128 memorie, e cel mai potent telefon Android de moment. in noiembrie cand a fost lansat, in testele Antutu doar iphone 8plus si Iphone 8 au avut punctuatie mai mare. si pretul acestui terminal e mult mai rezonabil. Apple, Samsung si ceilalti fabricanti pare ca si-au pierdut orice urma de bun simt in ceea ce privesc preturile.
bafta in alegerea urmatorului telefon. desi eu cred ca esti ok cu ceea ce ai.

| NeneaFane explică (pentru gelu1970):

Esti sigur ca are 8gb de ram? Abia are 6 Giga de ram galaxy s9...eu nu ma iau după specificațiile astea.ele își fac simțită prezenta doar când este telefonul nou ca după un timp începe sa lase garda, spun asta din propia experiența.in timp, telefoanele cu Android prind lag... daca era sa îmi iau telefon cu specificații mari găseam o grămada la prețuri mici, dar pe mine m-a interesat mereu calitatea și durabilitatea lucrurilor.

| gelu1970 a răspuns (pentru NeneaFane):

Da. Are 8. Insa din raspunsul tau vad ca esti unul din multimea ce continua sa imbogateasca nesimtirea fabricantilor consacrati.
Si da...conteaza ram. Daca s9 are doar 6in versiunea plus rezulta ca vand mai putin pe mai multi bani ignorantilor ce le cumpara produsele.
Dovada ca majoritatea cumparati reclama, asa cum am scrisai sus de face id. Putine saptamani inainte de lansarea lui X o marcaai putin cunoscuta a scos un terminal cu aceasta caracteristica. Si fraierii nu au apreciat. In schimb daca Apple a facut reclama au inceput sa le curga saliva.
Asa cum am zis, eu cred ca telefonul tau e suficient de bun si mai are destula viata utila. Si sunt sigur ca cea mai mare utilitate ce ii dai e whatsapp, Facebook si etalarea sa in fata celor ce viseaza la marul discordiei.

| Necunoscutu92 a răspuns:

E făcut doar la aspect sa te atragă sa il cumperi o colega are iphone x si zice ca nu e multumita nu face nimic mai special si e si mai scump ca iphone 7