| GhostSura a întrebat:

Maine o sa ma duc sa cumpar 2-3 placute de memorie de 2GB. Si nu stiu cum fac sa stiu daca se potrivesc la calculatorul meu sau nu. nu ma puteti ajuta?:d

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Descarca asta gratuit:
https://www.piriform.com/speccy/download
te duci la "motherboard" scrii ce vezi acolo si cauti pe net placa de baza.
Te duci si la "memory" si vezi ce scrie, dar importanta e placa de baza.

12 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Vezi ce placa de baza ai, ce memorii suporta si cata memorie pe fiecare slot suporta. Pe urma poti sa cumperi.

| GhostSura explică (pentru horia2012):

Cum aflu ce placa de baza am? unde trebuie sa ma uit?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru GhostSura):

Daca nu esti in stare sa afli ce placa de baza ai atunci nu are rost sa te duci sa cumperi tu memorie ramlaughing

| GhostSura explică (pentru FatUglyVirgin):

Uite ce placa de baza am http://oi57.tinypic.com/2ed8lm9.jpg

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru GhostSura):

E clarlaughingstai acasa ca dai banii degeaba

| GhostSura explică (pentru FatUglyVirgin):

Hai ca esti tare nesimtit, iesi acasa. Mai bine nu te bagai.

| GhostSura explică (pentru horia2012):

Multumesc frumos! happy Baiat de treaba. big grin

| GhostSura explică (pentru horia2012):

La Motherboard: MCP73VE (SOCKET775 M/B)

| horia2012 a răspuns (pentru GhostSura):

Cu placere. Uite aici placa de baza. Te uiti la "memory" si cauti exact ce scrie acolo ( DDR2...)

| K0sti a răspuns (pentru GhostSura):

Scrie pe ea flacau. Da capacul jos si uita-te!

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru GhostSura):

Suporta numai memorii ddr2, numai gasesti asa ceva in magazine decat SH sau pe site-uri online

| horia2012 a răspuns (pentru GhostSura):

Descarca asta gratuit:
https://www.piriform.com/speccy/download
te duci la "motherboard" scrii ce vezi acolo si cauti pe net placa de baza.
Te duci si la "memory" si vezi ce scrie, dar importanta e placa de baza.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Ce memorie ram ai acum si ce placa de baza ai? si oricum daca ai un jeg de pc degeaba ai 6 gb ramlaughing