| dororo a întrebat:

Mi am achizitionat un sistem desktop totul frumos am instalat dirvere si toate cele
Dar nu pot face conexiunea la internet mentionez ca nu are wifi si bluetooth
Un prieten mi-a spus ca pot doar cu cablu de internet dar wifi ul meu e tocmai pe hol si nu ajunge in camera.
Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Fără fundă!
Ai două posibilități:

1. Îți trebuie un cablu ca acesta în funcție de lungimea de care ai nevoie:
https://altex.ro/......CABMY8724/
Cablul trebuie să fie mufat la ambele capete: un capăt în router, iar celălalt în placa de rețea din pc. Vei avea internet instant.
2. Sau un stick wifi (wireless) usb ca acesta (adaptor wifi):
https://altex.ro/......ADWUSBN13/
Cu un astfel de stick scapi de cablu; dar cu cât este routerul mai departe de stick, și cu câți sunt mai mulți pereți, cu atât scade viteza la internet.
Introduci acest adaptor într-o mufă usb în pc, și automat ai internet la pc.
Avantajul la un astfel de adaptor este că îți oferă internet wireless și pe telefon, fără să plătești mai mult.
Astfel de stick-uri (adaptoare) găsești și pe eMAG sau oriunde în oraș. Nu este nevoie să iei unul care suportă viteza mai mare decât ai tu la abonamentul de la internet. Numai dacă o să schimbi abonamentul cu viteza mai mare la internet, atunci îți schimbi și adaptorul wifi ca să aibă și el aceeași viteză.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai urmatoarele variante posibile:
1. Tragi un cablu de retea intre router-ul ("wi-fi-ul") tau si calculator.
2. Cumperi o placa wi-fi sau un adaptor wi-fi cu conexiune USB, instalezi driverele necesare (daca sistemul nu-l recunoaste si instleaza automat)

Mentionez ca, varianta 1 (prin cablu) are viteza sensibil mai mare decat varianta 2 (wi-fi).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sigur ai conectat adaptorul sau placa de retea bine?

Ce poti sa mai faci, pe langa sa iei un fir foarte lung, sa cumperi un adaptor stick pentru Wi-Fi si astfel poti sa prinzi de la router sau de la orice host, fara alte complicatii. Doar sa instalezi eventualele drivere care o sa vina la pachet cu acel adaptor.

| Ineys a răspuns:

Cablu mai lung? Iei unul de 10 m si gata.

| Illuminati2016 a răspuns:

Cumperi un cablu Ethernet cat.5e de cati metri crezi ca ai nevoie (max 100m)si il bagi in spate la PC. Funda?

| Andresso a răspuns:

Cel mai bine e sa cumperi un cablu rj45 modelul cat5e sau cat6e si sa il bagi in router un capat, iar celalalt capat in placa de baza. Asa o sa ai internetul cu cea mai mare viteza, cu wi-fi n-o sa ai viteza asa mare fata de internetul prin cablu.

| SkyWaves a răspuns:

Daca ai date multe pe telefon poti sa conectezi telefonul prin usb la PC si sa dai la HotSpot la optiunea "USB tethering"