| Kreisegger a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop de gaming de la asus.Cand ma joc Fortnite de exemplu, laptopul incepe sa scoata un sunet de ventilator sau cel de la hardrive, doar ca se aude foarte tare.
Care este problema?
Este normal sa se auda asa?
Cum as putea remedia problema
Este de la ventilatoare sau de la HDD?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce laptop "gaming de la Asus", mai exact, ce model? Ar putea fi oricare din cele 2, dar daca spui ca in general in jocuri, cel mai sigur coolerul face asta. Poti sa il ajuti cu un stand/cooler, sa ii eliberezi calea de aerisire; instaleaza core temp si gpu temp/xpertool sa vezi temperaturile si cum iti ruleaza coolerul. La unele placi video optiunea aceasta e numita "sylent", cand e pe idle, ruleaza la viteze cat mai mici, si cand temperatura trece de 60 grade de exemplu, creste turatia progresiv.

| RAY a răspuns:

Hardul,ventilatorul,unitatea optica =sunt singurele lucruri care produc zgomot atat

| Bogdan70001 a răspuns:

Din ce ai spus tu nu avem cum sa ne dam seama, dar avand in vedere ca te joci Fortnite (joc care utilizeaza destul de mult PC-ul pentru randarea hartii) banuiesc ca sunt doar ventilatoarele)
Funda?

| Kreisegger explică (pentru Bogdan70001):

Chiar si jocuri mai slabe, offline

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Kreisegger):

Atunci este posibil
1. Sa ai un malware care ruleaza in fundal
2. Pur si simplu coller-ul laptop-ului nu face fata (ca in multe cazuri)