| DarthNiger a întrebat:

Salutare TPU, mi-am luat de cateva zile un smart TV de la Horizon, i-am facut setarile si am adaugat canalele necesare, insa problema este ca toate canalele transmise la acest TV, sunt transmise cu ajutorul unui semnal, iar daca semnalul este prea scazut, atunci canalele nu sunt transmise cum trebuie asta pentru ca atunci cand am facut setarile am adaugat conexiune prin satelit in special si de asemenea prind si canale analog ( presupun ca acelea sunt cele transmite prin cablu) insa programele acestea analog sunt transmise foarte prost, toate se vad cu "purici" doar atat, sunetul e normal si ruleaza la viteza normala fara intreruperi, pur si simplu se vede urat si as vrea sa stiu daca exista vreo solutie sa pot face cumva sa se vada normal aceste canale analog, deoarece canalele prin satelit nu ruleaza mereu bine din cauza semnalului scazut de la satelit (cred eu).

17 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Tv-ul iti vede hd si/sau full hd si posturile tale sunt sd, cele pe analog, maxim hd cele hd. Rar sa prinzi "full hd" un post, depinde ce furnizor de televiziune ai. Gandeste-te ca el da "zoom" la analogice sa-ti ofere tie imaginea la rezolutia lui, si de-asta se vede prost. Maxim cauta un receiver/decodor sau cum se numeste ce-ti ofera tie providerul; daca nu ai asa ceva, posturi hd, rar sa vezi "bine" programele respective. Excludem faptul ca poate ia cablurile vechi sau cine stie ce altceva.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai probleme de ne-adaptare (corecta) a impedantelor cablurilor si - poate - si de contacte la cablurile TV.

Intai trebuie sa ai semnal analog curat, fara "purici". Asta inseamna sa duci cablul TV de la Digi pana la mufa de antena a televizorului si sa fie imaginea curata pe toate posturile analogice.

Daca ai rezolvat imaginea curata cu semnalul analogic, atunci si posturile transmise digital pe cablu vor merge fara intreruperi.
Daca imaginea posturilor analogice este cu purici, atunci inseamna ca, careva din mufe sau distribuitorul de semnal nu face contact /este defect.

De la receptorul de satelit NU se intra cu semnalul la mufa de antena!
Conexiunea dintre receiver si televizor se face ori cu cablu HDMI, ori prin cablu audio-video analogic (cu mufe Euroscart sau BNC).
Daca in timp ce afara e innorat imaginea de satelit se vede cu intreruperi, atunci ai semnal slab la convertorul antenei parabolice: ori nu este bine orientata /focalizata, ori convertorul este mai slab sau ai cablu mai lung de 10m. In acest caz trebuie facute masuratori de semnal profesioniste si rezolvata problema, la antena.

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

Salut!
Nu stiu cum e la tine pe tv, dar la Akta analogicul e varza. big grin De cand cu formatul digital, cel analogic e cu probleme (n-am avut niciodata semnal prost pe analogic pana la introducerea posturilor in format digital. Si chiar cei de la Akta mi-au spus ca au scazut calitatea lor pentru a face loc la digital). laughing
Tu vezi cristal si analogicul, dar si digitalul? Esti un norocos! big grin

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Daca ai probleme pe cablu si analogicul merge prost, atunci si digitalul are toate sansele sa mearga cu intreruperi sau deloc.
Verifica semnalul de la Akta, introdus direct la mufa de antena a TV-ului. Daca posturile analogice se vad cu purici, atunci cheama-le sa repare cablajul, sa ai semnal bun!

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

Digitalul se vede foarte bine si nu am probleme cu el (cu o exceptie: cand au ei probleme de transmisie). Analogicul se vede prost si si nu e de la cablu. Daca era cablul de vina, atunci nici digitalul nu se vedea. happy
Multa lume e nemultumita in localitate din cauza semnalului puricit pe analogic (nu toti pensionarii isi permit televizoare cu tuner digital). De aceea spun ca e de la Akta, mai ales ca ei insisi au afirmat acest lucru.

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Daca analogicul este slab, deja se poate vedea cu "purici", dar digitalul se mai poate vedea bine si la semnal slab (asta e si rolul digitalizarii).
Deci, cei de la Akta nu au instalatia buna, (poate nici specialisti?)

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

Nu stii ca in Romania se lucreaza pe economie si pe tehnologie ieftina? (preturile, insa, au explodat la abonamentele de cablu tv si internet!)
Nu cred ca Akta e singura exceptie a calitatii proaste pe analogic. E posibil ca si alti operatori sa fi procedat asa (poate nu la oras).

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Problema e ca, firmele de cablu nu au personal cunoscator pentru instalatii si masurarea lor.
Cei 1-2 persoane pe care (daca) le au intervin doar in caz de reclamatii.
Majoritatea abonatilor nu stiu cum trebuie sa functioneze bine instalatiile, iar cei care instaleaza nu sunt instruiti suficient de bine.

Cand ai vazut vreun tehnicean de intretinere tv cablu sa masoare nivelul semnalului cu spectrometru si reflectometru?

| dannyel86 a răspuns (pentru Bula):

Ai dreptate in legatura cu "specialistii lu' peste prajit". laughing
Am un amic care vede si mai prost semnalul analogic, iar asta numai de la conexiunile cablului pe stalp. Cand vine "expertul", se urca pe stalp, mai face niste imbinari si gata! Se vede lacrima cat e el cocotat acolo, dar seara sau la prima furtuna, imaginea capata aceeasi "calitate" puricita care se mentine pna la o noua "lucrare".
S-a plictisit sa tot ii cheme degeaba, ca nu rezolva decat temporar problema.
Ii tot spun sa sune la centru, la Bucuresti, a renuntat sa-si mai ceara drepturile. Se bucura de fiecare data cand, in anumite intervale, vede mai putin puricit decat de obicei. laughing

| Bula a răspuns (pentru dannyel86):

Eu am dat afara doua firme de peste-comunicatii din cauza instalatiei precare.
Nu au avut nici un specialist de radiofrecventa, pentru depanare.

Acum sunt la al treilea, astia au rezolvat problema: au o echipa specializata pentru asemenea cazuri.
De aproape 10 ani sunt la ei si functioneaza f bine toate serviciile.

| Gizăz a răspuns (pentru Bula):

Care este a treia, cea cu personal specializat? Ca sunt interesat. Si eu sunt satul de ai mei. Stiu eu mai bine ca ei cu ce se mananca tehnologia asta. Am vorbit la call center si am pierdut-o p-aia la telefon ca habar nu avea in ce termeni vorbesc. Halal. Tot la ei e angajat un nenea care ii lega cablul tatei pe naspa acum 20 de ani. Se pricepe la legat fire, atat. La cat a evoluat tehnologia prin cablu si televizoarele, omul saracul e depasit. Ce sa stie?

| Bula a răspuns (pentru Gizăz):

Poti bate si cuie, toata viata, si sa dai peste degete. big grin
Daca te intalnesti cu probleme pe parcursul anilor SI inveti si modul de recunoastere + rezolvare CORECTA, atunci deja esti mester in domeniu. In caz contrar, si la iesire de pensie iti poti da in cap cu ciocanul, din greseala.

| Gizăz a răspuns:

Pai ai satelit? Daca nu, rescaneaza si seteaza cablu acolo, nu satelit. Diferentele dintre analog si digital sunt altele. Tot prin cablu sunt ambele. Iar cele analog e normal sa se vada mai slab. Semnalul analog e primul semnal tv. Ala folosit de mamaie sa prinda TVR la un TV de acum 15 ani. Tu nu ai nevoie de ala. Scaneaza doar in digital. Dupa trebuie sa ai in meniu undeva sa vezi puterea semnalului. Daca e semnalul slab e normal sa se vada prost sau deloc. In cazul asta suni la cablu sa vina sa schimbe ce nu e in ordine.

| DarthNiger explică (pentru Gizăz):

O sa refac setarile si o sa dau doar in digital, o sa vad ce am rezolvat si o sa revin cu alte informatii mai tarziu.

| dannyel86 a răspuns (pentru DarthNiger):

Cauzele pentru care nu se vad bine posturile tv pe sursa analogica pot fi multiple.
In primul rand, verifica cablul tv si mufa care intra in televizor. Daca ai cablul intrerupt sau firul nu face contact corespunzator cu portul de antena de pe tv, atunci pot aparea purici sau alte probleme de semnal.
De cand cu tehnologia digitala, operatorii de televiziune au scazut mult semnalul pe analogic, pentru a elibera banda pentru formatul digital. La Akta, de exemplu, doar posturile digitale se vad lacrima la mine, cele analogice avand o calitate discutabila (doar 2-4 posturi se mai vad cristal pe analogic la Akta).
Ce trebuie sa faci tu? Nu te bagi pe setarile pentru satelit daca nu ai antena parabolica! Din Meniu, revii la setarile din fabrica si scanezi doar posturile digitale (in optiuni poate aparea denumirea "Digital" sau "DTV", care se refera la acelasi lucru).
In cazul in care, dupa scanare, nu sunt detectate posturile digitale sau semnalul este scazut, problema poate fi la cablul prin care este transmis semnalul tv.

| Algo098 a răspuns:

Cei de la cablu ar trebui sa vada de ce e semnalul prea slab. TV-ul fiind nou, presupun ca e OK si ca trebuia sa se vada perfect. Alta solutie e folosirea unui amplificator de semnal TV. Am folosit asa ceva cu ceva timp in urma si avea efect pozitiv. Nu stiu ce model e mai bun. Al meu avea potentiometru pentru reglarea nivelului de amplificare si dadeam aproape de maxim. Se vedeau mai bine si cele digitale si cele cu transmisie analog.

| DarthNiger explică (pentru Algo098):

Treaba este ca am sunat pe cei de la RCS-RDS, iar operatoarea a spus ca asta trebuie sa rezolv eu si cand le-am povestit despre canalele analog, au spus sa ma uit la cablul conectat de la TV si sa il conectez bine (normal ca era conectat cum trebuie) cei de la cablu nu au vrut sa ma ajute, canalele se vad bine absolut toate in afara de ce cele analog si nu cunosc de ce, asta vreau sa rezolv, iar celelalte canale prin satelit, ruleaza perfect, insa uneori ruleaza intrerupt din cauza semnalului, patesc asta cand este vreme urata afara in special.