| Jocker1 a întrebat:

Salutare,TPU! Mi.am luat o husa cu tastatura pentru tableta și nu mi.o citește. Tableta este Aceea Iconia B1-711
P.S: am dat deja pe "depanare USB" și tot degeaba...Dau funda răspunsului cel mai bun și explicit

6 răspunsuri:
| andreit05 a răspuns:

Probabil acea husa cu tastatura nu este compatibila cu tableta ta

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa instalezi/pornesti o aplicatie de keyboard pe USB.
Uite-te in setari, daca n-are asa ceva, iar daca nu gasesti, atunci cauta prin magazinele de descarcare.

| ToANewUnderstanding a răspuns:

Descarca Usb OTG checker din Play Store si vezi daca tableta ta suporta conectarea perifericelor prin micro usb, altfel trebuie sa modifici tastatura (adica sa tai cablul de la ea si sa ii adaugi alimentare separata).

Bula
| Bula a răspuns (pentru ToANewUnderstanding):

Tastaturile folosesc tensiune de alimentare de 5V si au un consum dessub 100mA, de acea se pot folosi si pe USB.
Sistemul de operare Android provine din Linux si kernelul de baza recunoaste tastatura (fiind indispensabil la interventii tip service, dar nu numai).
Producatorii nu sunt interesati de vanzarea aparatelor cu periferice impreuna, iar cei care au astfel de nevoi pot descarca aplicatiile necesare de la producatorii lor sau din magazinele de aplicatii.

| ToANewUnderstanding a răspuns (pentru Bula):

In prima fraza ai dreptate, insa nu toate device-urile Android au aceasta functie, care se numeste Usb OTG (on the go) si nu are legatura cu sistemul de operare.
Vorbesc din proprie experienta, deoarece am avut Samsung s4 mini (cu Android 4.4) care nu suporta mouse/tastatura/stick, adica nu avea functia OTG.
Deci, inainte de a face toate cele... este bine sa faci o verificare pentru OTG.

Bula
| Bula a răspuns (pentru ToANewUnderstanding):

OTG este inclus in Kernel, inca de la compilarea SO. Insa se poate extinde prin rutine exterioare, la nevoie.
Totul este sa aiba port de date functional pe mufa USB si sa nu fie folosit doar pentru incarcator big grin