| emipenet a întrebat:

Mi-am scapat telefonul in toaleta din greseala (j5 2015) si l-am pus pe calorifer si dupa in orez, dar cand il bag in priza, porneste, dar se vad doar tot felul de dungi pe ecran, mai ales verzi.
Ce as putea face? Tind sa cred ca are componentele in regula, doar ecranul e problema

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ecranul este problema, ci circuitele electronice din el.
Cumpara-ti alt telefon, iar pe acesta vinde-l de piese (ramase) de schimb.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce-i ăla calofirger? Trebuia sa-i scoti capacul din spate si bateria, suflai apa din el, daca era, si apoi il tineai 4-5 zile in orez. Acum 1 an am patit si eu asta dar nu in toaleta ci la munca. Cu un Y6. Merge si acum.

| Catrice a răspuns:

Asta e, e defect.

| viavo a răspuns:

Ataseaza foto cu displayul pornit. Cel mai probabil este displayul sau conectoarele de la display sunt oxidate sau inca nu este uscat complet. Faza aia cu orezul nu ajuta cu nimic, este doar un mit. Telefonul trebuie desfacut, uscat si curatat. Apoi se face diagnoza. Este cea mai mare prostie sa pornesti un telefon cazut in apa inainte de uscare completa.

| Celestina003 a răspuns:

Sa numai mergi cu telefonul in baie...

| floreadan a răspuns:

Il poti vinde pe piese, cel mai sigur s-au ars componentele din interior.