| anonim_4396 a întrebat:

Placile video GTX 1060 si 1070 s-au scumpit cu 500-600 lei fata de acum cateva luni. Intrebarea e: stie cineva de ce? Si cel mai important, are cineva vreo idee daca revin la pretul de acum cateva luni si in ce perioada aproximativ?

8 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Salut,
Pune link-uri cu cele doua sa vad care sunt si ce pret au.

| sorinake a răspuns:

Folosesc addonul pentru chrome Pricy si asa vad evolutia pretului.
De asta te rugam sa imi dai link-urile pentru a vedea.

Poti sa il folosesti si tu pentru ca e foarte util. Poti vedea pretul produsului la mai multe site-uri in acelasi timp :

Chrome: https://chrome.google.com/......jfmcnhagpb
Firefox: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/pricy/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cursul valutar si nebunia cu BitCoin-ul. Slabe sanse sa scada cel putin cateva luni bune de acum inainte.

| ElSueno a răspuns:

S-au scumpit din cauza mining-ului.

| Nelamuritul a răspuns (pentru ElSueno):

Si nu le vor ieftini?sad

| ElSueno a răspuns (pentru Nelamuritul):

Cel mai probabil nu. Gândește-te că dai 2000 de lei pe un GTX 1060, te apuci de minat iar după câteva luni îți dublezi investiția.

| Nelamuritul a răspuns (pentru ElSueno):

Dar eu nu vreau mining laughing). Nici nu stiu cum se face. Dar daca sta problema asa poate ma interesez si aflu. laughing) merci

| ElSueno a răspuns (pentru Nelamuritul):

Știu că nu vrei, dar asta e. Poti cumpăra un 1060 / 1070 second hand dacă chiar vrei, plăcile sunt relativ noi deci n-ar trebui să existe urme de uzură prea mari, doar în cazul în care au fost folosite pentru mining. Nu e chiar așa ușor nici cu mining-ul, trebuie să ai noroc. Aia care au cumpărat bitcoin acum câțiva ani când era 1$ bucata au avut noroc, acum probabil sunt milionari. Faza e că trebuie să-ți lași PC-ul la minat 24/7, deci asta înseamnă mult curent consumat.