| LPCTSTR a întrebat:

Recent m-am interesat mult mai mult decât o făceam înainte asupra routerului și metode de a-mi face viața mai bună prin schimbarea unor setări.
Cum Cookie nu se prea mulțumește cu unul sau mai multe "ceva"-uri schimbate, recent am aflat de DNS-ul 1.1.1.1, respectiv 1.0.0.1, DNS-urile Cloudflare, unele și primele dintre cele mai rapide DNS-uri.
Deci, ar fi un "ceva" mare dacă aș schimba DNS-urile routerului (Sagecom de la Telekom) cu cele Cloudflare?
Mică observație: în setările routerului am văzut că DNS-urile nu sunt cele ale Google sau OpenDNS, mai mult niște adrese IP standard.
Având în vedere faptul că IP track-erele îmi identifică locația undeva în Suceava (eu aflându-mă în Tulcea), se poate să pierd acest "VPN"? Sau să mi se schimbe "locația"?
Orice răspuns este bine-venit happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, transforma nume de domeniu in IP si face legatura cel mai rapid. Imbunatarirea vitezei de access e de cateva milisecunde iar aici in Romania unde majoritatea avem 1Gbps si ping 3ms abia ca se observa sa-l duca la 2ms sau 1ms.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce vrei de fapt man?

| LPCTSTR explică (pentru RAY):

Să văd dacă fac un "ceva" bun dacă schimb DNS-ul (ce pare a IP) venit cu routerul de la Telekom cu cel de la Cloudflare, cel mai rapid de până acum.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://superuser.com/......ed/1130940

Spune: "DNS has no effect on ping whatsoever. It is nonsense. DNS provides name resolution services and that is it. Nothing more and nothing less.

Your internet connection does not go through the DNS server, nor would routing through it improve your speed as chances are you will be going through several other connections (potentially on the wrong side of the world) before heading back to where you wanted to go. This does not happen normally anyway.

What Google or OpenDNS might provide you is a slightly faster resolution of names to IP address and possibly some level of protection from known malware domain names.

You might get a quicker initial name resolution, especially if your ISP has a small DNS cache and doesn't see requests for that site often, but after the first request both your server and local machine will cache the request meaning that Google or OpenDNS will be slower if there is a large distance between you and their servers. There will be no improvement to ping tests at all except for possibly the initial lookup."

Conexiunea ta nu trece prin serverul DNS.

Deci nu afecteaza viteza in vreun fel, dar poate te opreste din a intra pe site-uri malicioase, iar daca distanta dintre tine si serverul DNS e prea mare, poate chiar sa-ti scada viteza.

| LPCTSTR explică (pentru anonim_4396):

Urgh...
Dar tu ce zici de cele de la Cloudflare?
Sunt clasificate ca "cele mai rapide", am I right?

| LPCTSTR explică (pentru anonim_4396):

Hmm, cu un IP tracker (ori am văcut prostai vieții mele?) cel de la Cloudflare duce undeva în Australia iar cel de la Google în SUA.
Oare... ori sunt eu prost?

| raz0000001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

DNS-ul îți convertește domeniul in IP, daca procedeul asta e mai rapid, poți spune că îți crește și viteza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ai dat cu IP tracker pe site sau pe DNS?

| LPCTSTR explică (pentru anonim_4396):

Pe DNS.
Am mai spus odată că-s prost.
E ca și cum ai avea un server pe mână și nici măcar să nu știi ce-i ăla "certificat SSL"/IP, etc.

| RaduFlorentin34 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cookie, scuze ca te intreb, dar ai discord? Daca da si poti sa imi dai add RaduFlorentin34#9950

| LPCTSTR explică (pentru RaduFlorentin34):

Nu te pot adăuga, nu te găsesc.
"Cookie Dog#0630" mă gãsești dar destul de rar intru și pe acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da, transforma nume de domeniu in IP si face legatura cel mai rapid. Imbunatarirea vitezei de access e de cateva milisecunde iar aici in Romania unde majoritatea avem 1Gbps si ping 3ms abia ca se observa sa-l duca la 2ms sau 1ms.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Deci, ar fi un "ceva" mare dacă aș schimba DNS-urile routerului (Sagecom de la Telekom) cu cele Cloudflare?"
Ceva trebuie să fie că doar nu e nimic. Bine, rău, tot va fi ceva.

"Având în vedere faptul că IP track-erele îmi identifică locația undeva în Suceava (eu aflându-mă în Tulcea), se poate să pierd acest "VPN"? Sau să mi se schimbe "locația"?"
Orice e posibil.

| raz0000001 a răspuns:

Am folosit și eu acel DNS....parcă un pic mai multa viteza decât cel de la Google.

| raz0000001 a răspuns:

8.8.8.8
8.8.4.4
Asta e la Google.

| LPCTSTR explică (pentru raz0000001):

Știu și eu.
Dacă nu mă înșel, și telefoanele/PC-urile folosesc DNS-urile de la Google by default/ca o altă alternativă (sunt necunoscător, 'n-ai ce să-i faci prostului dacă nu știe").

| RaduFlorentin34 a răspuns:

Nu prea ar fi bine, nu o sa mearga mai repede, decat cat iti permit providerul. (Host/Cel de la care ai internet.) Asa e logic. Daca-l schimbi si ceva nu merge bine, il pui la loc.

| TrustMeNIbba a răspuns:

Scuze frate sunt in clasa 1 nu stiu sa citesc

| LPCTSTR explică (pentru TrustMeNIbba):

Și... straight face care-i motivul pentru care mi-ai răspuns la întrebare?

| RaduFlorentin34 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sa intre in top?